Żurek kandyduje do Sądu Najwyższego. "Chcę przetestować procedurę naboru"

Polska
Żurek kandyduje do Sądu Najwyższego. "Chcę przetestować procedurę naboru"
Polsat News

Sędzia ubiega się o stanowisko w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Właśnie złożył zgłoszenie do Krajowej Rady Sadownictwa. Żurek mówi, że chce przetestować procedurę naboru do SN. - Mam pewną ponadprzeciętną specjalizację i wiedzę w stosunku do innych kandydatów na tak ważne stanowisko - powiedział Żurek w rozmowie z polsatnews.pl

- Moje motywy są takie, jak kilku innych osób, które brały udział w poprzednim konkursie. Osobiście uznaję, że Krajowa Rada Sądownictwa została wybrana sprzecznie z naszą konstytucją. Uznaję także, że przy tych ogłoszeniach nie było niezbędnej kontrasygnaty premiera, co oznacza, że według mnie całe konkursy są nieważne. Żeby to wykazać, należy wziąć udział w takim konkursie - powiedział były rzecznik KRS i Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". 

 

Żurek dodał, że "prawnicy często tak działają, że kwestionują jakąś procedurę, wchodząc w nią, żeby poddać ją odpowiednim testom".

 

Sędzia przyznał także, że Krajowa Rada "będzie miała pewien problem". - Ja jestem sędzią z ponad 20-letnim stażem zawodowym. Mam na swoim koncie także publikację merytoryczną z prawa cywilnego materialnego, która jest od lat w tzw. biblioteczce sądowej. Mam pewną ponadprzeciętną specjalizację i wiedzę w stosunku do innych kandydatów na tak ważne stanowisko - dodał Żurek.

 

- Mogę też sarkastycznie powiedzieć, że nie byłem prokuratorem ani w PRL, ani w czasie stanu wojennego, jak niektórzy prawnicy którzy sprawowali i sprawują ważne funkcje w KRS, jak pan Piotrowicz czy pan Johann. Mogę też sarkastycznie powiedzieć, że moje opinie służbowe były zdecydowanie lepsze niż pełniącej obowiązki prezes Trybunału Konstytucyjnego, bo to moje życie zawodowe było oceniane przez lata w sposób naprawdę niezły. Jeżeli tak na to spojrzymy, to kwalifikacje mam dosyć dobre w stosunku do innych osób, które kandydują - dodał Żurek.

 

Jako pierwsza o kandydaturze Żurka poinformowała "Rzeczpospolita".

 

11 wolnych stanowisk

 

Jak poinformowało Biuro Krajowej Rady Sądownictwa, do piątku wczesnym popołudniem wpłynęło 10 kandydatur na sędziów SN. Kandydatury zgłaszane są w związku z obwieszczeniem prezydenta Andrzeja Dudy opublikowanym 28 sierpnia o ogłoszeniu naboru na 11 wolnych stanowisk.

 

Z obwieszczenia wynikało, że w Izbie Cywilnej SN do obsadzenia są cztery stanowiska, w Izbie Karnej trzy, a w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kolejne cztery. Zgodnie z ustawą o SN każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

 

Zgłoszenia kandydatur trafiają do KRS, która je rozpatruje i przedstawia prezydentowi rekomendacje.

 

rp.pl, polsatnews.pl

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie