Dwaj strażnicy graniczni oskarżeni o przyjmowanie łapówek

Polska
Dwaj strażnicy graniczni oskarżeni o przyjmowanie łapówek
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Dwaj funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Hrubieszowie (Lubelskie) Sławomir M. i Łukasz G. oskarżeni zostali o przyjmowanie łapówek. Pierwszy z nich miał przepuszczać podróżnych bez kontroli, a obaj przekazywać informacje przemytnikom papierosów.

Śledztwo tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie - poinformowała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa.

 

Sławomir M. został oskarżony o popełnienie w latach 2016-2017 w sumie 47 przestępstw dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w związku z wykonywaniem czynności służbowych kontrolera na drogowym przejściu granicznym w Zosinie. Miał utrzymywać stały kontakt z obywatelami Ukrainy, ułatwiać im przekroczenie granicy, najczęściej w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej lub jej obietnicy.

 

- Pozwalał na omijanie kontroli, podróżni przejeżdżali granicę bez kolejki i bez odpraw - powiedział szef Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, Maciej Florkiewicz.

 

Sławomir M. oskarżony został również o próbę przekupienia innego funkcjonariusza Straży Granicznej w celu nakłonienia go do współpracy z osobami zajmującymi się przemytem papierosów.

 

Grozi im do 10 lat więzienia


Ponadto Sławomirowi M. oraz Łukaszowi G. zarzucono, iż w kwietniu 2017 r. przekazywali informacje m.in. o rozmieszczeniu patroli Straży Granicznej osobom usiłującym przemycać papierosy z Ukrainy przez graniczną rzekę Bug.

 

Sławomir M. od stycznia tego roku jest w areszcie; Łukasz G. opuścił areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 30 tys. zł. Zarzucone oskarżonym czyny zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

 

W toku postępowania prokuratorzy zabezpieczyli mienie w wysokości 89 tys. zł na poczet grożącej Sławomirowi M. kary grzywny i przepadku korzyści uzyskanych z popełnienia przestępstw.

 

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie