Bono: będę rozmawiać z Tuskiem o polskiej i europejskiej polityce

Świat

Na pytanie reporterki Polsat News, czy Donald Tusk i Bono będą rozmawiać o polskiej czy europejskiej polityce, irlandzki muzyk odpowiedział "wszystkich wymienionych". Wokalista U2 spotkał się w Brukseli m.in. z przewodniczącym PE Antonio Tajanim.

Wchodząc na spotkanie z Bono, Tusk stwierdził również, że jego ulubioną piosenką U2 jest "New Year's Day".

 

Irlandzki muzyk spotkał się już z przewodniczącym PE Antonio Tajanim oraz szefami grup politycznych w europarlamencie .

 

Tajani podziękował Bono za wizytę i silne zaangażowanie dla Europy. - Europa to nie tylko bank centralny, nie tylko euro i nie tylko nasze instytucje. Europa to nasze życie, nasza historia, nasza kultura, Europa to nasi piosenkarze - powiedział szef Parlamentu Europejskiego.

 

Wspiera i promuje wartości europejskie

 

O szczegółach wystąpienia lidera U2 w Parlamencie Europejskim poinformowała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

 

Bono mówił m.in. o potrzebie większej integracji Europy. Podkreślił, że przyjechał do Brukseli w związku ze zbliżającymi się wyborami do PE, aby wspierać i promować wartości europejskie. Artysta tłumaczył m.in., że należy nadać im "nowych kolorów" i "nowego blasku". 

 

 

Podkreślił, iż nie rozumie, dlaczego tak niewielu artystów angażuje się w polityczną kampanię na rzecz integracji Europy.

 

Muzyk bronił też unijnych instytucji, jak podkreślał, tak często krytykowanych przez eurosceptyków. Stwierdził, że za tym skomplikowanym mechanizmem kryje się strategia, która zapewnia obywatelom Europy dobre życie.

 

Afryka potrzebuje "planu Marshalla"

 

Bono zwracał też uwagę na Afrykę. Mówił, że Europa powinna bardziej angażować się na tym kontynencie.

 

- Ludzie obawiają się niekontrolowanej migracji z południa. Rozumiem to. Jednak ja jestem zafascynowany tym, co dzieje się na sąsiednim kontynencie. Widzę ogromne możliwości. (...) 2 mld ludzi w Afryce  podczas gdy my stajemy się starsi i siwi, oni są młodsi i bardziej energiczni. Podczas gdy Ameryka jest na wakacjach jeśli chodzi o kwestie wielkich idei, powinniśmy siąść do stołu z naszymi afrykańskimi parterami i podbić świat - mówił Bono.

 

Zaznaczył, że bez takich działań coraz więcej ludzi będzie opuszczać Afrykę, a Europa będzie zmagać się z rosnąca migracją. Dodał, że Afryka potrzebuje "planu Marshalla".

 

 

Jak poinformowała Dorota Bawołek, lider U2 ma spotkać się ok. godz. 16 z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

 

VIDEO: Bono rozmawiał z papieżem o skandalu pedofilii w Kościele.

 

 

paw/dro/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie