"Do braci i sióstr w Polsce, którym odbierana jest wolność". Bono podczas koncertu w Amsterdamie

Świat
"Do braci i sióstr w Polsce, którym odbierana jest wolność". Bono podczas koncertu w Amsterdamie
Gisela van Vugt/YouTube.com

- Właśnie teraz przesyłamy wiadomość, miłości i wolności do Polski, do naszych braci i sióstr w Polsce, którym dzisiaj odbierana jest oczywista wolność - powiedział podczas koncertu U2 w Amsterdamie 30 lipca wokalista U2 Bono. Na scenie razem z fanem rozwinął polską flagę ze znakiem Solidarności.

Te słowa Bono skierował do publiczności w Amsterdam Arena podczas wykonywania przez zespół utworu "New Year’s Day".

 

 

Polska flaga pojawia się na koncertach U2 bardzo często podczas wykonania na żywo "New Year’s Day" - nie tylko w Polsce. Podczas koncertu w Berlinie 28 września 2015 r. Bono ucałował polskie barwy.

 

- Lubimy grać tę piosenkę dla naszych przyjaciół z zagranicy. Wiedzą o kim mowa - powiedział wtedy.

 

Tym razem skomentował aktualne wydarzenia w Polsce.

 

 

 

Lider U2 jest znany z politycznego zaangażowania.

 

12 lipca tego roku przed koncertem w Berlinie przed hotelem Bono udzielił wypowiedzi polskim dziennikarkom. "Ma wielkie serce, ciągle potrzebujemy solidarności na tym świecie. Nie uważacie?" - powiedział wtedy Bono, mając na myśli byłego prezydenta Lecha Wałęsę.

 

"New Year’s Day" to utwór zainspirowany powstaniem Solidarności i wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Powstał w maju 1982 roku, a w 1983 roku ukazał się jako singiel.

 

- Musiałem wtedy myśleć o internowaniu Lecha Wałęsy. Później, kiedy nagraliśmy piosenkę, ogłosili, że w Nowy Rok w Polsce będzie wprowadzony stan wojenny - wspominał Bono, przytaczając błędną datę tego wydarzenia.

 

Początkowo utwór miał być piosenką miłosną dla jego żony, ale pod wpływem doniesień o sytuacji w Polsce tekst zmienił się szybko w polityczny manifest.

 

polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie