Polska spada w rankingu demokracji. Wśród 41 krajów OECD i UE zajmuje 37. miejsce

Polska
Polska spada w rankingu demokracji. Wśród 41 krajów OECD i UE zajmuje 37. miejsce
flickr/Łukasz Hejnak/CC BY-ND 2.0

W grupie państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz UE Polska spadła o 29 miejsc w stosunku do 2014 roku - wynika z raportu niemieckiej Fundacji Bertelsmanna. Jak podaje "Rzeczpospolita", w badaniu na temat jakości rządów zwrócono uwagę m.in. na upartyjnienie mediów publicznych, ograniczanie prawa do zgromadzeń, rosnącą brutalność policji i zmiany w prawie wyborczym.

 

– Główną przyczyną jest znaczące pogorszenie praworządności, w tym ograniczenie niezależności sądownictwa – mówi "Rzeczpospolitej" Daniel Schraad-Tischler, kierownik projektu badawczego.
 
Zdaniem autorów raportu, Polska jest przykładem skrajnym, ale niepokojące tendencje zaobserwowano aż w 26 z 41 analizowanych państw – w tym m.in. na Węgrzech, w Rumunii, Meksyku, Turcji, ale też w USA. Największa gospodarka świata przesunęła się o dziewięć miejsc w dół pod względem demokracji i jakości rządów.
 
– Model liberalnej demokracji jest coraz bardziej pod presją także w OECD i UE, w niektórych krajach centralne standardy demokratyczne i konstytucyjne, takie jak wolność mediów, są już poważnie naruszone – wyjaśnia Schraad-Tischler.
 
Jakość demokracji spada, a zaufanie obywateli rośnie 

 

Fundacja Bertelsmanna zwraca uwagę, że pomimo spadającej jakości demokracji w krajach takich jak Polska, Węgry i Turcja zaufanie obywateli do rządu w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło.

 

– To jasno pokazuje, że w krajach tych fundamentalne wartości demokratyczne nie są zakorzenione w świadomości politycznej znacznej części społeczeństwa – mówi Schraad-Tischler.

 

Eksperci Bertelsmanna przekonują, że jakość demokracji ma wpływ na całość rządzenia oraz politykę, gospodarkę i społeczeństwa. Dlatego oprócz zestawienia oceniającego demokrację sporządzają dwa inne: o jakości rządzenia i o jego rezultatach. Polska pod względem jakości rządów spadła o 20 miejsc i zajmuje teraz 34. lokatę.

 

Międzynarodowe badanie zostało opracowane po raz trzeci. Wcześniejsze przeprowadzono w 2011 i 2014 r.
 
msl/  "Rzeczpospolita"

 

 

 

 

msl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie