Indeks Transformacji 2018: coraz gorzej z demokracją w Polsce

Polska
Indeks Transformacji 2018: coraz gorzej z demokracją w Polsce
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

Polska należy do grupy krajów, w których standardy demokracji uległy pogorszeniu w ciągu ostatnich dwóch lat - wynika z Indeksu Transformacji 2018, który opisała "Rzeczpospolita". W grupie tej znalazły się również Turcja i Brazylia.

Fundacja Bertelsmanna jest niemiecką organizacją non-profit i politycznym think tankiem. Od 2006 r. co dwa lata sporządza Indeks Transformacji, który ocenia zmiany polityczne i gospodarcze w 129 krajach, które nie są jeszcze stabilnymi demokracjami.

 

Zgodnie z Indeksem, w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat żaden z ocenianych elementów nie uległ poprawie.

 

Niejasny trójpodział władzy

 

W ocenie autorów raportu poważne zastrzeżenia budzi stan praworządności w Polsce. Wskazują w tym miejscu na mniej jasny rozdział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz na zmniejszenie niezależności sądownictwa.

 

Podkreślają, że nowe prawo o zgromadzeniach publicznych dające pierwszeństwo imprezom organizowanym przez państwo lub Kościół ogranicza prawo obywateli i opozycji do uczestniczenia w życiu publicznym i wyrażania swoich poglądów. Zauważają również fakt upolitycznienia mediów publicznych.

 

W segmencie gospodarczym obawy autorów budzi stabilność makroekonomiczna Polski. Wskazują tu na brak podatków od banków czy supermarketów, co wpłynie na dług publiczny i deficyt budżetowy. Pogorszyło się też podejście do ochrony środowiska.

 

Słabnąca pozycja międzynarodowa

 

Indeks informuje o pogarszającej się pozycji międzynarodowej Polski wynikającej z konfliktu z Brukselą oraz słabnącej wiarygodności rządu poza granicami kraju. Autorzy raportu podkreślają, że nawet jeśli nie dojdzie do nałożenia sankcji za naruszanie praworządności, to sama procedura znacząco zmniejszyła możliwości Polski prowadzenia aktywnej polityki w UE. 

 

Raport był tworzony przed nowelizacją ustawy o IPN. 

 

Ostatecznie przy ocenie jakości zarządzania państwem raport wskazuje na pogorszenie wielu elementów, takich jak konsultacje ze społeczeństwem obywatelskim, czy wzrost aktywności sił antydemokratycznych, m.in. ruchów narodowych.

 

"Nieliberalny dryf"

 

W Indeksie rozdział o Europie Środkowowschodniej i Południowej zatytułowano: "Nieliberalny dryf".

 

"Mowa o dryfie, bo nie mamy do czynienia z likwidacją instytucji ważnych dla demokracji, ale raczej z ich reinterpretacją i oddalaniem się od pewnych wzorów" - zauważa "Rzeczpospolita".

 

Cały Indeks Transformacji 2018 dotyczący Polski można przeczytać tutaj.

 

rp.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie