"Młodzież z centralnej i wschodniej Europy wspiera UE" - raport niemieckiej fundacji

Świat
"Młodzież z centralnej i wschodniej Europy wspiera UE" - raport niemieckiej fundacji
Flickr/frankieleon/CC BY 2.0

"Od Berlina do Budapesztu, od Warszawy do Wiednia młodzi ludzie doceniają pokój i wolność, jakie niesie ze sobą Unia Europejska" - tak wyniki raportu o postrzeganiu UE wśród młodych ludzi w krajach członkowskich centralnej i wschodniej Europy podsumowali jego autorzy z niemieckiej Fundacji Bertelsmanna. Europejska młodzież za największe zagrożenie uznała islamski terroryzm.

Badanie zostało przeprowadzone wśród młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat w Niemczech, Austrii oraz krajach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy i Węgry).


Za największą korzyść płynącą z członkostwa w Unii Europejskiej ankietowani uznali pokój wśród państw Wspólnoty.


Pozostanie w UE i jej reforma


We wszystkich sześciu krajach, większość młodzieży opowiadała się za pozostaniem ich kraju w Unii Europejskiej, a także jej reformą.


Największym wyzwaniem, przed którym stoi dziś UE, zdaniem badanych jest zagrożenie islamskim terroryzmem.


- Pokój i wolność są nierozerwalnie związane z UE, ale nie można ich uznać za oczywiste. Jeśli chcemy kontynuować sukcesy UE, musimy chronić i promować te wartości wspólnie ze wszystkimi Europejczykami - powiedział Aart De Geus, szef zarządu Fundacji Bertelsmanna.

 

Polska młodzież docenia Unię


77 proc. badanych we wszystkich krajach pozytywnie postrzega UE. Na pierwszym miejscu są Niemcy, gdzie 87 proc. ankietowanych jest entuzjastami Wspólnoty. Na drugim miejscu jest Austria (77 proc.).


Unia cieszy się poparciem nawet w krajach, w których - jak zauważają autorzy raportu - rządy reprezentują antyeuropejską retorykę. W Polsce UE pozytywnie postrzega 76 proc. badanych, na Węgrzech 79 proc., na Słowacji 70 proc., a w Czechach 73 proc.

 

Źródło: bertelsmann-stiftung.de


"Retoryka antyeuropejska nie wpływa na młodych Europejczyków"


Jako ważne i pozytywne w działaniu UE, młodzi ludzie postrzegają pokojowe współistnienie narodów (78 proc.), okazję do życia i pracy (66 proc.) i nauki w innym państwie członkowskim (62 proc.).


Młodzi Niemcy na drugim miejscu na liście argumentów "za" UE stawiają wspólne wysiłki w walce ze zmianą klimatu (70 proc.).


Niemcy (77 proc.) i Austria (71 proc.) wyraziły największe poparcie dla pozostania w UE i prac nad jej reformą. Pozostania w UE chce także 65 proc. młodych Węgrów, 64 proc. młodych Polaków i Słowaków i 60 proc. młodych Czechów.


- Retoryka antyeuropejska nie wpływa na młodych Europejczyków. Dobre oceny młodych ludzi są dopingującym sygnałem na 60. urodziny UE – podkreślił De Geus.

 

Źródło: bertelsmann-stiftung.de


Strach przed islamskim terroryzmem


Młodzież w Polsce najbardziej obawia się islamskiego terroryzmu (83 proc.) i migracji (79 proc.).


64 proc. młodych Niemców uznało islamski terroryzm za największe zagrożenie. Na kolejnych miejscach stawiają zmianę klimatu i związaną z nią katastrofy ekologiczne (63 proc.) oraz narastający w społeczeństwach europejskich nacjonalizm i ksenofobię (60 proc.).


Badanie przeprowadzono w dniach od 30 stycznia do 13 lutego. W sześciu krajach grupa ankietowanych obejmowała w sumie 3 tys. osób.

 

polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie