"Najważniejsza będzie dla nas rodzina, zdrowie, stan powietrza". Czarzasty na konwencji SLD

Polska
"Najważniejsza będzie dla nas rodzina, zdrowie, stan powietrza". Czarzasty na konwencji SLD
PAP/Grzegorz Michałowski

- W wyborach najważniejsza będzie dla nas nie polityka, a rodzina, zdrowie, stan powietrza - powiedział w sobotę przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty na konwencji regionalnej SLD w Łodzi. Zaznaczył, że obecnie SLD jest w Polsce trzecią siłą polityczną, która odegra w wyborach ważną rolę, a w przyszłym roku powróci do parlamentu.

 

- Nie wchodzimy w politykę, jeśli chodzi o wybory samorządowe. Dla nas najważniejsze będzie dziecko, rodzina, zdrowie, starsze pokolenie, czyste powietrze, mieszkanie, przestrzeń, która nie kłamie i historia, która nie kłamie. To jest teraz najważniejsze. Silny samorząd jest gwarancją demokratycznej Polski - mówił Czarzasty.

 

- Polski parlament bez lewicy jest kulawy, a my chcemy Polski otwartej, dynamicznej, która przestrzega prawa - bo taki jest Sojusz Lewicy Demokratycznej - dodał.

 

Jak podał Czarzasty, koalicja Lewica Razem złożona z 21 podmiotów wystawiła w zbliżających się wyborach ok. 20 tys. kandydatów, z czego 7,5 tys. na listach SLD Lewica Razem, a resztę z komitetów lokalnych.

 

- To jedna z niewielu koalicji, którą stworzyliśmy, a która się nie rozpadła po stworzeniu list wyborczych; to duży sukces mądrości. Mądrzejemy! - komentował szef SLD.

 

Według Czarzastego wystawienie tylu kandydatów w 85 okręgach sejmikowych i 340 powiatach przez partię pozostającą - "przez własną głupotę" - poza parlamentem było wielkim wysiłkiem.

 

- Wierzę, że po tych wyborach będziemy współrządzili w większej liczbie województw niż do tej pory - bo obecnie jesteśmy na Śląsku i w Lubuskim. Wiem, o co walczyć i że ludzie, z którymi współpracujemy, są odpowiedzialni i idą do przodu - zaznaczył.

 

"Wierzymy, że lewica wróci do Sejmu"

 

Czarzasty nie wątpi, że po wyborach w rękach członków SLD, takich jak Tadeusz Ferenc w Rzeszowie czy Jacek Majchrowski w Krakowie, nadal pozostaną sprawowane obecnie funkcje prezydentów i wiceprezydentów miast.

 

- Byliśmy w 200 powiatach, a do końca roku będziemy jeszcze w 100. Jeździmy bez przerwy, bo wierzymy w to, co robimy - że lewica wróci do Sejmu - dodał.

 

Przewodniczący SLD mówił, że obecne wybory są dla lewicy najważniejsze - w jego opinii, jeśli nie dadzą one efektów, należy zapomnieć o tym, co jest marzeniem kierownictwa SLD i lewicy w Polsce - powrotu tego ugrupowania do Sejmu. A według Czarzastego, ten powrót oznacza "stop rządzenia ultraprawicowej partii, jaką jest PiS".

 

- Nie godzimy się na takie myślenie o samorządzie, że dofinansowany będzie tylko ten samorząd, w którym PiS wygra. To nie jest myślenie o samorządzie, to nie jest myślenie o społeczeństwie obywatelskim, o tolerancji i otwartości - podkreślił.

 

Czarzasty przedstawił wizję Polski według SLD, jako kraju "demokratycznego, otwartego, tolerancyjnego, wiedzącego, że inne kraje mają swoją historię, że są różne religie, a ludzie mają prawo wierzyć i spać z kim chcą". Według szefa SLD, to także kraj, w którym "ludzie mają prawo do swojej wolności i nikt nie będzie im mówił, jakie będą wyroki w sądach - bez względu na to, czy jedna lub druga partia będzie dawała sędziom mandaty do sądzenia".

 

Przewodniczący SLD wyjawił, że z początku nie każdy z kandydatów jego partii chciał w ogóle kandydować w wyborach i że są wśród nich ludzie, którzy do tej pory "nie wiedzieli, co to samorząd, a teraz mocno się go uczą", ale podjęli takie wyzwanie, "bo wiedzą, że to ważne dla lewicy".

 

PO i PiS - "to samo kolesiostwo, cwaniactwo"

 

W swoim wystąpieniu Czarzasty nawiązał też do sprawy tzw. taśm Morawieckiego (opublikowane przez Onet materiały, w których skazani w tzw. aferze taśmowej kelnerzy obciążają obecnego premiera - w latach 2007-2015 prezesa banku BZ WBK; według nich Morawicki miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy).

 

- Morawiecki chciał pod stołem dać stówkę swojemu kolesiowi i powiedział, że "skręci to jakoś". Morawiecki jest z PiS, ten koleś to był Grad z PO. Jedni drugich są warci; to samo kolesiostwo, cwaniactwo, to samo załatwianie pod stołem oraz opluwanie się dzień i noc. SLD Lewica Razem nie chce na nikogo pluć ani walczyć w ten sposób - powiedział.

 

Szef SLD przypomniał też sprawę prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, który złożył rezygnację z członkostwa w PO, po tym jak wywołał oburzenie swoimi seksistowskimi wypowiedziami podczas spotkania wyborczego.

 

- Przejąłbym się tym, ale w PO jest Barbara Nowacka, która w momencie, kiedy wprowadzi już prawo do przerywania ciąży dla wszystkich kobiet i dokona liberalizacji ustawy, wprowadzi przez PO związki partnerskie, w tym homoseksualne z prawem do adopcji dzieci, to wtedy zajmie się też językiem PO i seksizmem, który w Platformie jest - dodał.

 

Podczas konwencji SLD w Łodzi zaprezentowali się kandydaci do sejmiku z pięciu okręgów woj. łódzkiego. Wśród jedynek są: Grzegorz Majewski, Anna Adamska-Makowska, Cezary Olejniczak, Artur Ostrowski i Jarosław Smurzyński. Obecnie w sejmiku Łódzkiego zasiada tylko jeden radny z SLD. 

 

msl/  PAP

 

msl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie