Woda skażona bakteriami kałowymi. Zamknięto szkołę na warszawskim Gocławiu

Polska
Woda skażona bakteriami kałowymi. Zamknięto szkołę na warszawskim Gocławiu
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pxhere

Szkoła Podstawowa nr 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przy ul. Cyrklowej 1 na warszawskim Gocławiu została zamknięta do odwołania, ponieważ rutynowe badania wody po wakacyjnym remoncie sieci wodno-kanalizacyjnej wykazały zanieczyszczenie bakterią kałową.

Rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Południe Andrzej Opala wyjaśniał, że budynek szkolny jest zasilany w wodę z sieci Spółdzielni Mieszkaniowej Przyczółek Grochowski, dlatego zlecono badanie wody również w sieci osiedlowej. Okazało się, że tam woda nie jest zanieczyszczona, co pozwoliło sądzić, że wyciek skażonej wody nastąpił na przyłączu do placówki szkolnej.


W poniedziałek w sieci osiedlowej nastąpiła awaria rurociągu, która spowodowała całkowite odcięcie dopływu wody m.in. do szkoły. Dostarczono tam więc toalety przenośne. Awarię szybko usunięto, ale powtórzyła się dzień później, ujawniając uszkodzoną część rur całkowicie pokrytych rdzą. Zdaniem ekspertów właśnie to spowodowało przecieki w systemie i doprowadziło do awarii, którą udało się usunąć jeszcze tego samego dnia. W związku z awariami i niepewnym stanem wody bieżącej dyrektor gocławskiej podstawówki Zofia Filip wystąpiła do władz dzielnicy o tymczasowe zamknięcie szkoły.

 

"Czekamy na kolejne wyniki badań wody"


Jak podkreśliła Filip, rodzice zostali o tym niezwłocznie zawiadomieni. Na czas zamknięcia placówki umożliwiono dzieciom, których rodzice nie mogą im zapewnić opieki w czasie zajęć szkolnych, spędzenie go w pobliskich szkołach. - Od czwartku dodatkowo szkoły udostępniły nam klasy, by 8-klasiści mogli mieć utrzymane regularne zajęcia z przedmiotów egzaminacyjnych na egzaminie 8-klasisty - powiedziała dyrektor szkoły. Poinformowała, że placówki, które udostępniły miejsce dla uczniów szkoły przy ul. Cyrklowej znajdują się przy ul. Szczawnickiej i Siennickiej.


- Teraz, po naprawieniu awarii, czekamy na kolejne wyniki badań wody. Otrzymam je w poniedziałek - powiedziała Zofia Filip. Dodała, że jeżeli wyniki będą prawidłowe, to dzieci wrócą do placówki we wtorek. Podkreśliła, że poniedziałkowa awaria sieci osiedlowej nie miała związku z remontem, jaki odbywał się w szkole podczas wakacji.


Zarząd Dzielnicy Praga Południe w ramach działań prewencyjnych w porozumieniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji ustalił, że na koszt dzielnicy zostanie wykonane dla szkoły osobne przyłącze do przewodu wodociągowego przy ul. Kwarcianej.

 

grz/  PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie