Skażona woda w dziewięciu miejscowościach w woj. świętokrzyskim

Polska
Skażona woda w dziewięciu miejscowościach w woj. świętokrzyskim
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy dziewięciu miejscowości w gminie Morawica (Świętokrzyskie) z powodu wykrycia zanieczyszczenia mikrobiologicznego w wodociągu, nie mogą spożywać dostarczanej nim wody - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej gminy.

Jak poinformowano w komunikacie, w wyniku przeprowadzonych przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kielcach badań, w niedzielę w pobranej próbce wody stwierdzono jej zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

 

Zakaz spożywania wody dotyczy odbiorców z miejscowości: Chałupki, Chmielowice, Dębska Wola, Drochów Dolny, Drochów Górny, Kawczyn, Obice, Zbrza oraz Lisów ul. Wygwizdów.

 

Sanepid wydał zakaz wykorzystywania jej do picia

 

W związku z zanieczyszczeniem wody sanepid wydał zakaz jej wykorzystywania do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw oraz mycia zębów i kąpieli noworodków. Woda może być wykorzystana wyłącznie do celów sanitarnych.

 

Jak przekazał samorząd, do spożycia należy używać wodę dostarczaną przez administratora wodociągu lub korzystać z wody w opakowaniach jednostkowych. "W przypadku korzystania z wody dostarczanej przez administratora wodociągu ze zbiorników i cystern woda do celów jak wyżej może być używana po jej uprzednim przegotowaniu. Woda do celów spożywczych dostarczana będzie mieszkańcom specjalnymi zbiornikami i w pięciolitrowych pojemnikach" - brzmi treść komunikatu.

 

W celu poprawy jakości wody sieć wodociągowa zostanie poddana okresowemu płukaniu i chlorowaniu.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie