Unia Europejska próbuje unicestwić bitcoina

Biznes
Unia Europejska próbuje unicestwić bitcoina
Pexels/Max Photos

Kryptowaluty będą podlegać restrykcyjnym wymogom tak jak papiery wartościowe? Taki pomysł pojawił się w Parlamencie Europejskim. Eksperci są krytyczni wobec niego - czytamy w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak podaje gazeta - w europarlamentarnej komisji ds. gospodarczych i monetarnych w ramach prac nad niewielką nowelizacją dyrektywy MiFID II europoseł Markus Ferber zgłosił poprawkę polegającą na rozszerzeniu katalogu instrumentów finansowych o wirtualne waluty.

 

Jak tłumaczy na łamach bloga Newtech.law prawnik specjalizujący się w nowych technologiach, legal counsel w Maker-DAO oraz doradca kancelarii Wardyński i Wspólnicy Jacek Czarnecki: "poprawkę tę uzasadniono traktowaniem wirtualnych walut przez inwestorów jako substytutów instrumentów finansowych". W rozmowie z "DGP" Czarnecki podkreślił jednak, że inicjatywa europosła Ferbera nie musi zostać przyjęta. "Ale zarazem trudno przypuszczać, by koordynator ds. monetarnych największej frakcji w Parlamencie Europejskim wychodził z całkowicie prywatnymi pomysłami legislacyjnymi" - dodał.

 

Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych, posła PiS Janusza Szewczaka jest to "tak naprawdę inicjatywa Europejskiego Banku Centralnego, który za pośrednictwem PE chce wzmocnić rolę coraz bardziej obawiających się rozwoju nowych technologii banków". Dodał, że inicjatywa firmowana przez europosła Ferbera opiera się na obrażaniu się na współczesność i przemiany zachodzące na rynku finansowym.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie