Fundacja Lux Veritatis dostała pieniądze od Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort wyjaśnia

Polska
Fundacja Lux Veritatis dostała pieniądze od Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort wyjaśnia
Polsat News

- Fundacja Lux Veritatis wystąpiła o 416 tys. zł na akcję informacyjną nt. przeciwdziałania przestępczości, a Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o niecałe 200 tys. zł na akcję "Masz jedno życie, stop dopalaczom" - poinformował wiceszef ministerstwa sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że w ramach Funduszu Sprawiedliwości przekazano NGO-som ponad 25 mln zł.

W trakcie środowych obrad Sejmu Cezary Tomczyk (PO) w ramach pytań poselskich powiedział, że "mamy do czynienia z niewątpliwym skandalem", ponieważ - jak stwierdził - Ministerstwo Sprawiedliwości i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przeznaczyli kolejne miliony złotych na fundacje ojca Tadeusza Rydzyka i na jego szkołę w Toruniu.

 

Poseł PO powiedział, że pieniądze do Rydzyka trafią z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym wprost z resortu sprawiedliwości. Tomczyk stwierdził, że chyba już każde ministerstwo przeznaczyło pieniądze dla ojca Rydzyka. - Z budżetu państwa w ciągu ostatnich trzech lat na podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem wpłynęło ponad 165 mln zł, a teraz kolejne miliony złotych za zgodą Patryka Jakiego i ministra Zbigniewa Ziobry trafiają na konta ojca Tadeusza Rydzyka - mówił Tomczyk.

 

"Emocje przedwyborcze"

 

Wójcik odpowiadając posłowi PO, powiedział, że "emocje przedwyborcze udzieliły się" posłowi PO. Wyjaśnił, że jeśli chodzi o Fundację Lux Veritatis, to w tym roku środki nie zostały jeszcze przeznaczone z Funduszu Sprawiedliwości.

 

- Natomiast Fundacja Lux Veritatis wystąpiła o dotację w konkursie piątym - "Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości" w obszarze akcji informacyjnej na kwotę 416 tys. 600 zł, chodzi o akcję informacyjną "Bądźmy bezpieczni". Natomiast Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej na akcję "Masz jedno życie, stop dopalaczom" na kwotę 195 tys. 955 zł - wyjaśnił Wójcik. Podkreślił, że chodzi o akcje informacyjne, o charakterze prewencyjnym.

 

Wójcik dodał, że w konkursie oprócz Fundację Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej dotację otrzymało ok. 30 innych podmiotów, a łączna kwota środków przeznaczonych w tym konkursie wyniosła 10 mln zł, natomiast aplikacje zostały złożone na kwotę 6 mln 300 tys. zł. - Wszystkie podmioty, które spełniły warunki formalne i merytoryczne otrzymały dotacje - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

 

 

Ponad 25 mln zł dla NGO-sów

 

Dodał, że w ramach dotychczasowych konkursów finansowanych z Funduszu Sprawiedliwości Fundację Lux Veritatis otrzymało dotację na akcje informacyjna dla osób pokrzywdzonych przestępstwem na kwoty 180 tys. 800 zł oraz 460 tys. 400 zł. Natomiast Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w ramach projektu "Wpływ mediów na wychodzenie z przestępczości" otrzymała 145 tys. 785 zł. - W 2017 roku chodziło tylko o te trzy dotacje na akcje informacyjne - podkreślił Wójcik.

 

Zwracał uwagę, że przy rozdzielaniu środków z Funduszu sprawiedliwości poszczególnym organizacjom ocen dokonuje każdorazowo komisja powoływana przez ministra sprawiedliwości i w jej skład nie wchodzą politycy, tylko urzędnicy, którzy na co dzień zajmują się m.in. pomocą ofiarom przestępstw.

 

Podkreślił, że w ramach Funduszu Sprawiedliwości na pomoc pokrzywdzonym w ramach dwóch konkursów przekazano NGO-som ponad 25 mln zł. - Kwota, która otrzymała Fundacja Lux Veritatis (...) stanowi nie więcej niż jeden procent kwoty, która została przekazana na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwom w ramach tych konkursów - powiedział Wójcik.

 

autor: msl/  PAP

msl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie