"Tadeusz Rydzyk wziął dotacji 94 mln zł". Prokuratura odmówiła dochodzenia ws. billboardów PO

Polska
"Tadeusz Rydzyk wziął dotacji 94 mln zł". Prokuratura odmówiła dochodzenia ws. billboardów PO
Polsat News

Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód odmówiła wszczęcia dochodzenia ws. billboardów prezentowanych przez Platformę Obywatelską, na których znalazł się napis o przyjęciu przez o. Tadeusza Rydzyka 94 mln dotacji państwowych. Śledczy powołali się na brak interesu społecznego. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożyło ok. 30 tysięcy osób.

Uznały one, że billboardy, które prezentowane były w różnych miastach w Polsce przez przedstawicieli PO, głoszące, że "Tadeusz Rydzyk wziął dotacji 94 mln zł" oraz opatrzone słowami byłej premier Beaty Szydło "Te pieniądze się im po prostu należały" - mogły wpłynąć na podważanie zaufania "niezbędnego do wykonywania pracy duszpasterskiej oraz pełnienia funkcji dyrektora Radia Maryja".

 

Toruńska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia, o czym poinformował w środę "Nasz Dziennik". W numerze gazety z 22 sierpnia znajduje się - poza artykułem w tej sprawie - ogłoszenie zamieszczone przez prokuraturę, w którym wskazano, że odmowa motywowana jest "brakiem interesu społecznego w objęciu czynu ściganiem z urzędu".

 

"Nie zgłosił zawiadomienia"

 

Taką decyzję potwierdził zastępca prokuratora rejonowego Toruń Centrum-Zachód Bartosz Wieczorek. Powtórzył też swoje słowa z artykułu w "Naszym Dzienniku".

 

- Uznano, iż pokrzywdzony może samodzielnie, jeżeliby tylko chciał, skierować prywatny akt oskarżenia. Nie zgłosił on zawiadomienia o przestępstwie. Uznano też, że pokrzywdzony jest osobą aktywnie występującą w życiu publicznym, jak również w obrocie prawnym i ma możliwość wniesienia samodzielnie takiego oskarżenia prywatnego do właściwego sądu - wskazał Wieczorek.

Dodał, że postanowienie jest nieprawomocne.

 

PAP

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie