Fundacja Rydzyka dostała pieniądze na walkę z przestępczością. "Przeznaczono je na koncert"

Polska
Fundacja Rydzyka dostała pieniądze na walkę z przestępczością. "Przeznaczono je na koncert"
Polsat News

Fundacja Lux Veritatis miała otrzymać w 2017 r. łącznie 787 tys. zł z funduszu mającego na celu przeciwdziałanie przestępczości. Jak ustalił Onet, pieniądze wydano m.in. na koncert kolęd w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Fundacja o. Rydzyka przygotowała również reportaże interwencyjne i akcje informacyjne. W tym roku resort sprawiedliwości ponownie dofinansował Lux Veritatis z tego funduszu.

Onet poinformował w środę, że resort sprawiedliwości ponownie przyznał fundacji Lux Veritatis oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dofinansowanie na przeciwdziałanie przestępczości. To dwa z 27 podmiotów, do których powędrują środki. Do rozdysponowania jest 10 mln zł. Nie jest znana dokładna kwota, jaka trafi do podmiotów podległych o. Rydzykowi.

 

Fundusz Sprawiedliwości jest - jak twierdzi resort Zbigniewa Ziobry - "państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości".

 

Wśród pozostałych zwycięzców konkursu resortu są m.in. walcząca z handlem ludźmi fundacja You Can Free Us Polska, Podlaskie Centrum Radiowe, Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży czy Fundacja zaNim.

 

Kampania skierowana do kierowców

 

Jak ustalił Onet, w ubiegłym roku z puli 7,14 mln zł WSKSiM oraz Lux Veritatis otrzymały łącznie 787 tys. zł. Toruńska uczelnia miała przeprowadzić za nie akcję informacyjną "Wpływ mediów na wychodzenie z przestępczości", w tym również kampanię skierowaną do kierowców, której celem było uświadomienie im jak duże zagrożenie niesie za sobą prowadzenie po spożyciu alkoholu.

 

Z kolei Lux Veritatis miało wyprodukować emitowane od wielu lat reportaże interwencyjne "Po stronie prawdy". Cykl jest w emitowany w Telewizji Trwam od wielu lat. Przedtem był realizowany bez wsparcia z publicznych środków - informuje Onet.

 

Ponadto fundacja miała przeprowadzić akcję informacyjną w zakresie spraw związanych z przestępczością w lokalnych społecznościach i możliwością pomocy pokrzywdzonym.

 

"Orkiestra grywała na urodzinach Radia Maryja"

 

Z ustaleń portalu wynika, że w skład zadań Lux Veritatis wszedł również "koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, transmitowany w ogólnodostępnej telewizji".

 

Ta orkiestra miała już wcześniej grywać na urodzinach Radia Maryja, natomiast wspomnianą "ogólnodostępną telewizją" miała być Telewizja Trwam.

 

Koncert kolęd "Pokój ludziom dobrej woli" zorganizowano w gdańskiej filharmonii. Media związane z ojcem Rydzykiem informowały, że miał służyć przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci i osób starszych.

 

"Pieniądze trafiły do strażaków"

 

W ubiegłym tygodniu Platforma Obywatelska domagała się od resortu sprawiedliwości odpowiedzi na pytanie, na co trafią środki przekazane w tym roku Radiu Maryja i fundacji o. Rydzyka. Poseł Cezary Tomczyk zapowiedział, że jeśli ministerstwo nie przekaże opinii publicznej "satysfakcjonującej" odpowiedzi, to sprawa będzie skierowana do prokuratury.

 

- Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przekazane na wyposażenie Straży Pożarnych w sprzęt ratujący życie i zdrowie ofiar wypadków drogowych trafiły nie do wybranych, ale do strażaków ochotników w całej Polsce. To program ogólnopolski, szeroko relacjonowany w mediach, jawny i transparentny - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

onet.pl, polsatnews.pl

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie