Sapkowski chce od twórców gry "Wiedźmin" 60 mln zł. "Żądania są bezpodstawne"

Polska
Sapkowski chce od twórców gry "Wiedźmin" 60 mln zł. "Żądania są bezpodstawne"
By BANDAI NAMCO Entertainment Europe, CC BY 3.0

Pełnomocnicy Andrzeja Sapkowskiego, autora książek o wiedźminie Geralcie, przekazali firmie CD Projekt wezwanie do zapłaty 60 mln zł. Producent serii gier wideo "Wiedźmin" - firma CD Projekt uważa żądania za bezpodstawne co do zasady, jak i co do wysokości. Proponuje polubowne rozwiązanie sporu.

"Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów Pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez Spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia. Wolą Spółki jest utrzymywanie dobrych relacji z autorem dzieł, które stały się inspiracją dla twórczości zespołu Studia CD PROJEKT RED. W związku z tym, Zarząd Spółki dołoży szczególnych starań w celu polubownego rozwiązania sprawy, jednakże rozwiązanie takie winno szanować wcześniej uzgodnione intencje stron i zawarte umowy" - głosi treść komunikaty wydanego przez CD Projekt S.A.

 

Pełnomocnicy Sapkowskiego powołują się natomiast na art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego "stosowanie otwiera się wtedy, gdy wynagrodzenie przyznane twórcy jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji utworu".

 

Prawa nabyto "co najwyżej do pierwszej serii gier"

 

Taka sytuacja - zdaniem autorów wezwania - miała miejsce w przypadku twórcy "Wiedźmina". Jak wyliczyli, odpowiednie wynagrodzenie dla Andrzeja Sapkowskiego powinno wynosić 6 proc. osiągniętych zysków, czyli co najmniej 60 mln zł.

 

"Jeśli w ogóle nabyto jakieś prawa autorskie, to co najwyżej do pierwszej serii gier, więc rozpowszechnianie wszystkich kolejnych (...) jest po prostu bezprawne" - napisano w wezwaniu do zapłaty.

 

W 2017 roku branżowy portal frazpc.pl poinformował, że CD Projekt zakupił licencję do eksploatacji "Wiedźmina" za 35 tys zł. Sapkowski decydując się na taką kwotę, miał nie spodziewać się, że gra na podstawie jego książki osiągnie tak gigantyczny sukces.

 

Wycena giełdowa spółki CD Projekt, zajmującej się produkcją i dystrybucją gier wideo, już w 2017 roku przekroczyła 6 mld złotych. Wzrost wartości spółki to głównie zasługa ogromnego sukcesu gry "Wiedźmin 3 Dziki Gon", który został wybrany najlepszą gra komputerową na świecie w 2015 roku.

 

polsatnews.pl, PAP, frazpc.pl

paw/ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie