Sukces twórców "Wiedźmina". CD Projekt wart więcej niż wielkie koncerny energetyczne

Biznes
Sukces twórców "Wiedźmina". CD Projekt wart więcej niż wielkie koncerny energetyczne
Flickr/BagoGames

Wycena giełdowa spółki CD Projekt, zajmującej się produkcją i dystrybucją gier wideo, przekroczyła właśnie 6 mld złotych. Oznacza to, że producent popularnego "Wiedźmina" jest wart więcej niż m.in. Energa, Enea, czy Tauron.

W tym momencie spółka, będąca ciągle własnością czterech jej założycieli, jest najwyżej wycenianą spółką z branży technologicznej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W środę za jedną akcję spółki trzeba było zapłacić nawet 65,98 zł. Oznacza to, że cała spółka, w której pracuje 158 osób, jest wyceniana na ponad 6 mld zł.

 

Pokonanie tej bariery oznacza, że producent popularnej serii gier "Wiedźmin" jest wart więcej niż wielkie państwowe spółki z branży energetycznej takie jak: Energa (4,1 mld złotych), Enea (4,5 mld złotych), czy Tauron (5,1 mld złotych). W sumie CD Projekt jest piątą co do wartości prywatną polską spółką, która nie powstała w wyniku prywatyzacji. Na GPW większy od niej jest tylko Cyfrowy Polsat, LPP, CCC i Amrest. CD Projekt znajduje się także w czołówce najchętniej handlowanych spółek. 

 

Ogólnie na GPW pokonaniem bariery 6 mld złotych mogą się pochwalić jedynie 23 spółki.

 

Kandydat do zasilenia WIG20

 

Tańszych od CD Projektu jest aż 5 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Jak wskazują eksperci może to oznaczać, że już za kilka miesięcy CD Projekt stanie się poważnym kandydatem do zasilenia tego indeksu. Za CD Projektem przemawiają również liczby. W lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu CD Projekt pod względem obrotów zajmował odpowiednio 20, 12, 16, 26, 19 i 14 miejsce. Wychodzi na to, że z pierwszej dwudziestki wypadł tylko raz – w październiku.

 

Od 2012 r. akcje CD Projektu na warszawskiej giełdzie wzrosły z ok. 4,5 zł do ok. 60-65 zł w ostatnich dniach. To oznacza ogromny, 1200-procentowy zysk. Jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku akcje spółki wyceniane były na 5 mld złotych. Oznacza to, że tylko w tym roku kurs akcji producenta gier z GPW wzrósł o ponad 20 proc.

 

Sukces "Wiedźmina 3"

 

Wzrost wartości CD Projektu to głównie zasługa ogromnego sukcesu gry "Wiedźmin 3 Dziki Gon", który został wybrany najlepszą gra komputerową na świecie w 2015 roku.

 

Na tle innych światowych potentatów branży gier komputerowych polska spółka prezentuje się wciąż skromnie, ale ma potencjał do dalszej zwyżki. Amerykański Activistion Blizzard, wydawca m.in. takich gier jak Call of Duty czy Warcraft jest wart ponad 120 mld zł. Electronic Arts natomiast, znany z takich produkcji jak FIFA, czy Medal of Honor około 95 mld zł. 

 

Analitycy w sprawie przyszłości CD Projektu są podzieleni. Część z nich wierzy w dojście do poziomu 7 mld złotych. Inni wskazują, że akcje firmy są przewartościowane i zalecają ich sprzedaż.

 

bankier.pl, strefainwestorow.pl, analitykgranagieldzie.pl

dk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie