Pułk Andrzeja Dudy włączony do sojuszniczej Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód

Polska
Pułk Andrzeja Dudy włączony do sojuszniczej Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
PAP/Tomasz Waszczuk

Podczas uroczystości przekazania Pułku Wsparcia Dowodzenia w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że jest to wypełnienie zobowiązań szczytu NATO i "potwierdzenie do obrony ojczyzn". Minister przekazał żołnierzom siedem opancerzonych wozów dowodzenia typu Rosomak.

We wtorek w Elblągu odbyło się przekazanie Pułku Wsparcia Dowodzenia w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Pułk powstał 1 lutego 2018 r., ale formalnie został podporządkowany Dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód we wtorek.

 

Realizacja założeń szczytu NATO

 

 

- Kiedy w lipcu 2016 roku podczas obrad szczytu NATO w Warszawie podejmowane były decyzje ws. obecności na wschodniej flance wojsk sojuszniczych byliśmy przekonani, że to zmiana, która będzie miała charakter zasadniczy. Wypełnić te postanowienia, żebyśmy się czuli bezpiecznie w naszych państwach, musieliśmy podjąć przygotowania, musieliśmy stworzyć dowództwa, wyposażyć żołnierzy w nowoczesny sprzęt - powiedział szef MON.

 

- To ważny dzień, Pułk Wsparcia Dowodzenia został przyporządkowany Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. To dzień, w którym potwierdzamy naszą gotowość, gotowość polską, ale również sojuszniczą, do tego, żeby bronić naszych państw, naszych ojczyzn w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapewnił Błaszczak.

 

Pułkiem wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód dowodzi płk Andrzej Duda.

 

Błaszczak wyraził przekonanie, że zaplanowana na listopad certyfikacja "dla jednostki wojskowej, która powstała, żeby wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego", wypadnie pomyślnie. Certyfikacja Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, koordynującej działania czterech wielonarodowych batalionów w regionie, ma się odbyć w trakcie ćwiczenia Anakonda.

 

Siedem nowych wozów dowodzenia

 

We wtorek Błaszczak przekazał pułkowi 7 wozów dowodzenia na bazie kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

 

- To sprzęt, który zrobił furorę na tegorocznych targach obronnych w Kielcach. To sprzęt, który daje gwarancję tego, że system dowodzenia będzie przebiegał w sposób właściwy, daje gwarancje zabezpieczenia, gwarancje kamuflażu, gwarancje łączności, pozwala dowódcom na to, by mogli podejmować decyzje, utrzymywać łączność z oddziałami, w praktyce zadbać o bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił Błaszczak.

 

Podkreślił, że "to pierwsza partia wozów", i że chce, by te wozy "trafiły do innych jednostek i by stanowiły wizytówkę wojska polskiego. By stanowiły, że wojsko polskie jest przygotowane do tego, by bronić naszej ojczyzny, by w ramach Sojuszu zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom".

 

W załogach wozów bojowych są także kobiety.

 

Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód jest generał brygady Krzysztof Motacki.

 

Na szczycie NATO, który odbył się w 2016 r. w Warszawie, zapadły decyzje o utworzeniu tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności, której zadaniem jest zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jej główną siłę stanowią cztery wielonarodowe, batalionowe grupy bojowe rozmieszczone w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie. Do koordynacji działania grup bojowych zostało powołane, stacjonujące w Elblągu, Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie