Byli szefowie NATO wzywają, by nowa siedziba Sojuszu nosiła imię Johna McCaina

Świat
Byli szefowie NATO wzywają, by nowa siedziba Sojuszu nosiła imię Johna McCaina
PAP/EPA/THOMAS J. O'HALLORAN FOR USN&WR / LIBRARY OF CONGRESS/ HANDOUT

Trzej byli sekretarze generalni NATO Anders Fogh Rasmussen, George Robertson oraz Javier Solana zaapelowali, by nowa kwatera główna Sojuszu w Brukseli nosiła imię amerykańskiego senatora Johna McCaina, który zmarł w ubiegłym tygodniu. NATO nie mówi nie.

"Jak trzej byli sekretarze generalni NATO uważamy, że Sojusz Północnoatlantycki jest kamieniem węgielnym stabilnego, pokojowego i wolnego świata. Niewiele rzeczy symbolizuje ten sojusz i trwałe korzyści z amerykańskiego globalnego przywództwa, bardziej wyraźnie niż życie i praca Johna McCaina" - napisali w udostępnionym czwartkowym liście otwartym Rasmussen, Robertson i Solana.

 

Jak podkreślili, pomimo, że McCain był senatorem Stanów Zjednoczonych w całej Europie wszyscy uważali, że jest on "jednym z nas". "Bez względu na to, czy chodziło o sprawę wolności w byłych krajach radzieckich w Europie Wschodniej, czy o obronę wielostronnego porządku międzynarodowego w czasach sceptycyzmu, jego dzieło było latarnią dla wszystkich, którzy wierzą, że jedność transatlantycka jest jedynym środkiem zapewniającym pokój" - wskazali byli sekretarze. Wezwali przy tym NATO, by odpłaciło Amerykanowi za jego służbę nazywając nową kwaterę główną jego imieniem.

 

Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu oświadczyła, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odnotował ten apel. - Propozycja będzie dokładnie przeanalizowana. Sekretarz generalny ma ogromny szacunek dla senatora McCaina - podkreśliła.

 

Pilot marynarki wojennej, jeniec wojenny

 

Sam Stoltenberg tuż po śmierci Amerykanina pisał na Twitterze, że będzie on zapamiętany zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Europie za swoją odwagę, charakter, a także mocne wsparcie dla NATO.

 

McCain, wielokrotnie odznaczony za męstwo pilot marynarki wojennej, jeniec wojenny i polityk Partii Republikańskiej, zmarł w sobotę w swoim domu w Sedona w stanie Arizona. Polityk, który był wybrany na senatora sześciokrotnie na kolejne sześcioletnie kadencje, miał 81 lat.

 

Był on jednym z pierwszych zwolenników rozszerzenia NATO o dawne komunistyczne państwa, takie jak Polska. Był też zdecydowanym przeciwnikiem rewizjonistycznej, agresywnej w stosunku do sąsiadów polityki Rosji Władimira Putina.

 

"Putin nie zapłacił za działania na Ukrainie"

 

W wywiadzie dla PAP w 2014 roku McCain mówił, że prezydent Rosji nie zapłacił za działania na Ukrainie. Krytykował USA wskazując, że tylko groziły, a nie podjęły działań w tej sprawie, a także państwa europejskie: Niemcy rządzone przez przemysł i Francję chcącą wówczas sprzedawać okręty Rosjanom. Opowiadał się też za przeniesieniem amerykańskich sił do Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Senator Partii Republikańskiej, a w 2008 roku kandydat na prezydenta USA od roku cierpiał na nowotwór mózgu i zmarł krótko po rezygnacji z leczenia, do czego skłoniła go postępująca choroba.

 

Nowa siedziba NATO w Brukseli, która jest politycznym i administracyjnym centrum Sojuszu została uroczyście otwarta przez przywódców krajów należących do organizacji w 2017 roku. Przenosiny do nowych budynków zlokalizowanych przy Bulwarze Leopolda III w belgijskiej stolicy odbyły się w tym roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie