Rekomendacje Komitetu ONZ dla Polski ws. osób niepełnosprawnych. RPO: zbieżne z moimi

Polska
Rekomendacje Komitetu ONZ dla Polski ws. osób niepełnosprawnych. RPO: zbieżne z moimi
rpo.gov.pl

Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ (CRPD) ogłosił rekomendacje dotyczące wykonania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Jak powiedział RPO Adam Bodnar, są one zbieżne ze wskazanymi przez niego na początku tego roku.

W poniedziałek Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ z siedzibą w Genewie (Committee on the Rights of Persons with Disabilities - CRPD) ogłosił rekomendacje dotyczące wykonania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Ratyfikując konwencję w 2012 r., Polska potwierdziła, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka.


Wśród rekomendacji Komitetu są sprawy dotyczące m.in. jednolitego systemu orzekania o niepełnosprawności wypracowanego z udziałem organizacji osób z niepełnosprawnościami; likwidacji instytucji ubezwłasnowolnienia; zapewnienia prawa osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczności lokalnej i ze wsparciem asystentów osobistych oraz uwzględnienia perspektywy praw kobiet z niepełnosprawnościami.


"Do tej pory nie ratyfikowaliśmy protokołu"


Adam Bodnar na konferencji prasowej podkreślił, że "Komitet zarekomendował Polsce przyjęcie kompleksowej strategii wdrażania konwencji (...) oraz ratyfikację dodatkowego protokołu do konwencji. Ten protokół daje osobie z niepełnosprawnością możliwość, można powiedzieć, »poskarżenia się« do Komitetu na brak realizacji praw tej osoby przez dane państwo".


Dodał, że "my do tej pory protokołu nie ratyfikowaliśmy, chociaż rzecznik wspólnie z wieloma organizacjami pozarządowymi od lat o to apeluje".


Według Bodnara "w Polsce brakuje organu, który wszechstronnie, kompleksowo zajmowałby się obszarami życia, w których prawa osób z niepełnosprawnościami są naruszane".


Chronieni przed dyskryminacją we wszystkich obszarach


Mówił o dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. - Komitet przedłożył Polsce konkretną rekomendację związaną ze zmianami prawnymi w obecnie obowiązującej ustawie o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania. Chodzi o to, żeby osoba z niepełnosprawnością była chroniona przed dyskryminacją we wszystkich obszarach, a nie tylko w szeroko pojętej działalności zawodowej - tłumaczył.


RPO powiedział, że rekomendacje Komitetu odnoszą się "zarówno do rzeczy fundamentalnych, systemowych, związanych z kwestiami nierozwiązanymi od lat, jak również do kwestii często wręcz szczegółowych, takich, które utrudniają życie osób z niepełnosprawnościami oraz powodują, że te osoby czują się obywatelami drugiej kategorii".


Niezbędne zmiany systemowe


Na początku tego roku Bodnar przesłał do Komitetu Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ informację, w której wyraził opinię, że osoby z niepełnosprawnościami nie mają w Polsce możliwości pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka, i ocenił, że niezbędne są zmiany systemowe.


W Polsce żyje około 4,7 mln osób z niepełnosprawnościami. Zdaniem RPO żaden organ rządu nie koordynuje polityki wobec nich. Według Bodnara, niezbędne jest przyjęcie przez Polskę strategii wdrażania konwencji i podpisanie do niej protokołu fakultatywnego, dzięki czemu Komitet mógłby badać skargi składane przez polskich obywateli. Funkcję niezależnego organu monitorującego wykonanie konwencji pełni w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie