Dwóch niepełnosprawnych uczestników protestów w Sejmie na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej

Polska

Adrian Glinka i Jakub Hartwig, uczestnicy niedawnych protestów osób niepełnosprawnych na terenie Sejmu, wystartują w jesiennych wyborach samorządowych - poinformowano podczas sobotniej konwencji inaugurującej kampanię Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej. - Jesteśmy dzisiaj po to, żeby w końcu godność osób niepełnosprawnych została zauważona - mówił Glinka.

Adrian Glinka poinformował, że jest kandydatem Koalicji do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. - Jesteśmy dzisiaj po to, żeby w końcu godność takich osób, jak my, osoby niepełnosprawne, zostały zauważone - mówił Glinka. - Będę walczył o równość, godność i równouprawnienia takich osób. Nie pozwólmy na to, żeby takie osoby, jak my, jak ja, miały pod górkę, żeby nigdy nie wydarzyły się takie protesty, jak 40-dniowy w Sejmie - dodał.

 

Z kolei Jakub Hartwig poinformował, że jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Torunia. - W Toruniu chciałbym wprowadzić nasz koronny postulat 500 zł dodatku dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz poprawić infrastrukturę dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz dla rodzin z małymi dziećmi - zapowiedział. 

 

Protestowali 40 dni

 

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

 

Po 40 dniach podjęto decyzję o zawieszeniu protestu. Jak wyjaśniono, powodem tego była m.in. obawa o zdrowie dzieci.

 

PAP, Polsat News

msl/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie