Naukowcy apelują o wyznaczenie "stref bez selfie". By było mniej zgonów

Świat
Naukowcy apelują o wyznaczenie "stref bez selfie". By było mniej zgonów
pixabay/Ben_Kerckx
Zdjęcie ilustracyjne

Utonięcia, wypadki samochodowe, upadki z wysokości - to najczęstsze przyczyny śmierci, będące konsekwencją robienia selfie. Indyjscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że w latach 2011-2017 podczas próby uchwycenia idealnego kadru zginęło co najmniej 259 osób. Badacze apelują o wyznaczenie specjalnych stref, gdzie selfie będą zakazane.

"Przypadki śmierci bezpośrednio związane z selfie stają się co raz poważniejszym problemem" - napisali naukowcy z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Bhopal. W artykule "Selfie: dobrodziejstwo, czy przekleństwo?", opublikowanym w internetowym magazynie "Jorunal of Family Medicine and Primary Care" zbadali epidemologię zgonów "związanych z robieniem sobie zdjęć".

 

Najczęstsza przyczyna - utonięcie

 

Według naukowców w okresie od października 2011 r. do listopada 2017 r. podczas wykonywania selfie zginęło co najmniej 259 osób. Z roku na rok statystyka zwiększa się: przykładowo w 2013 r. "przez selfie" zginęły dwie osoby. Z kolei w okresie styczeń-listopad 2017 r. odnotowano co najmniej 93 zgony.

 

Średnia wieku "ofiar" wynosiła 22,94 lat, z czego najmłodsza osoba miała 10 lat, a najstarsza - 68. W większości przypadków, wypadkom ulegali mężczyźni (72,5 proc. przypadków).

 

Najczęstszą przyczyną śmierci było utonięcie (70 przypadków z 259). "Najczęściej do utonięcia dochodziło, gdy osoba robiąca zdjęcie w morzu, została porwana przez fale" - czytamy. Tuż za utonięciami uplasowały się wypadki podczas podróży komunikacją (51 przypadków), upadki z wysokości i śmierć w pożarze (po 48 przypadków). Pojawiły się też przypadki śmierci spowodowanych przez zwierzęta, porażenie prądem, a także - broń palną.

 

"Same selfie nie są szkodliwe"

 

"Choć nasze badania uwzględniają dużą liczbę zgonów związaną z selfie, to i tak jest wierzchołek góry lodowej. Dużo przypadków nie zostało udokumetowanych" - nadmieniono w badaniu. Wymieniono m.in. wypadki samochodowe, przy których policja nie podaje dokładnych okoliczności zdarzenia.

 

"Sterfy bez selfie powinny, być wprowadzone w wielu regionach turstycznych, jak akweny wodne, szczyty górskie i wysokie budynki, by zmnieszyć częstotliwość zgonów związanych z selfie" - apelują naukowcy. Jak zazanczyli "selfie same w sobie nie są szkodliwe, ale ludzkie zachowanie im towarzyszące - już tak".

 

polsatnews.pl

bas/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie