Hasło do Facebooka - 15 zł, do poczty - 12 zł. Hakerzy mają swój "cennik"

Technologie
Hasło do Facebooka - 15 zł, do poczty - 12 zł. Hakerzy mają swój "cennik"
pixabay/PhotoMIX-Company

744,30 funtów brytyjskich (ok. 3,6 tys. złotych) - na tyle hakerzy wyceniają pozyskanie wszystkich kluczowych danych, które użytkownik zamieścił w internecie. Według raportu przygotowanego przez firmę Money Guru za tę cenę można uzyskać m.in. dane do bankowości elektronicznej, hasła do serwisów społecznościowych i poczty e-mail. Dostęp do cudzego konta na Facebooku można nabyć za 3 funty.

"Prowadziliśmy obserwację kilku internetowych rynków w Dark Webie (ukrytej części zasobów internetu, do której można uzyskać dostęp przy pomocy specjalnego oprogramowania - red.) i ustaliliśmy średnie ceny, za które można pozyskać dane użytkowników)" - czytamy w artykule firmy pożyczkowej Money Guru.

 

Wszystkie informacje o finansach za mniej niż 3 tys. złotych

 

Raport powstał w oparciu o ceny podane na kilku "ukrytych" rynkach. "Od razu rzuca się w oczy, że nasze prywatne informacje, wcale nie kosztują dużo - na pewno mniej niż przypuszczaliśmy" - czytamy.

 

Dane podzielono na kategorię: finanse, zakupy online, podróże, rozrywka, social media, konta mailowe i telefonia.

 

Hakerzy najwięcej żądają za pozyskanie informacji o hasłach do bankowości elektronicznej i koncie PayPal (odpowiednio 203 i 258 funtów; 973, 1236 złotych). Zbiorcza informacja o finansach zawierającą również dane o karcie kredytowej i debetowej wynosi ok. 619 funtów (ok. 3 tys. złotych).

 

"Zyskuje się dostęp do dziesiątek tysięcy"

 

Hakerzy żądają dużo mniej za dostęp do serwisów z pozostałych kategorii. Przykładowo dane do konta na ebay-u wyceniają na 9,7 funta, z kolei hasło do Ubera kosztuje zaledwie 4,9 funta.

 

Dostęp do wszystkich wymienionych serwisów społecznościowych (Facebook, Reddit, Instagram, Pinerest, Twitter) wynosi ok. 19 funtów. Konto do Twittera kosztuje średnio 2,5 funta (12 złotych - red.), a do Instagrama 4,8 funta (24 złotych - red.).

 

Zhakowane konto Gmail można kupić za 2,5 funta, jeszcze mniej wyceniany jest dostęp do konta na Hotmailu (2,3 funta).

 

"Koszt dostępu do wszystkich omawianych przez nas usług wynosi więc 744,30 funta. W 39 proc. przypadkach w przypadku Wielkiej Brytanii z kont znika kwota wynosząca 250 funtów lub więcej. Z kolei w prawie 25 proc przypadków, kwota ta waha się między 500-40 tys. funtów" - dodano w raporcie. Jak dodano to przerażające, że "za mniej niż 750 funtów, zyskuje się dostęp do dziesiątek tysięcy".

 

Z Facebooka wylogowano 90 milionów osób

 

W piątek w komunikacie Facebook oświadczył, że wykryto poważną lukę w systemie zabezpieczeń. Hakerzy wykorzystali funkcję "wyświetl jako". (ang. "view as") dzięki czemu mogli włamać się na konta nawet 50 milionów użytkowników. Szef Facebooka Mark Zuckerberg poinformował, że luka ta została już naprawiona.

 

Jednym z działań, jakie podjęła firma, było zresetowanie haseł użytkowników 50 milionów zagrożonych kont. W celach zapobiegawczych postanowiono postąpić tak także z niemal 40 milionami innych kont, które również mogły być w ciągu ostatniego roku narażone na lukę w funkcji "wyświetl jako".
 
W rezultacie około 90 milionów osób musiało w piątek ponownie zalogować się na swoje konto na Facebooku na każdym urządzeniu, którego używa.

 

Na razie nie wiadomo, kto może stać za cybaratakiem.

 

polsatnews.pl, BBC, metro.co.uk

bas/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie