Potężny atak na Facebooka. Hakerzy mogli przejąć nawet 50 mln kont użytkowników

Świat
Potężny atak na Facebooka. Hakerzy mogli przejąć nawet 50 mln kont użytkowników
pixabay.com/public domain

Na razie nie wiadomo, czy wśród zhakowanych kont znajdują się polskie profile. Firma oświadczyła w piątek w komunikacie, że wykryła poważną lukę w systemie zabezpieczeń. Hakerzy mieli wykorzystać funkcję "wyświetl jako" (ang. "view as") dzięki czemu mogli włamać się na konta nawet 50 milionów użytkowników. Szef Facebooka Mark Zuckerberg poinformował, że luka ta została już naprawiona.

"Nasze dochodzenie w tej sprawie jest wciąż w bardzo wczesnej fazie. Jest jednak jasne, że podatność w kodzie Facebooka dotyczyła funkcji »Wyświetl jako«, która pozwala użytkownikom zobaczyć profil tak, jak widzą go inne osoby korzystające z serwisu" - napisano w komunikacie.

 

Wiceprezes Facebooka ds. zarządzania produktem Guy Rosen zapewnił, że Facebook podjął już wszelkie środki w celu zwalczenia problemu i ochrony danych użytkowników. Zawiadomił również w tej sprawie władze.

 

Wiadomość przekazał też założyciel Facebooka Mark Zuckerberg.

 

 

Reset milionów haseł

 

Prawdopodobnie doszło do przejęcia tzw. tokenów uwierzytelniających, dzięki którym nie ma potrzeby każdorazowego logowania się do portalu. Dlatego też funkcja "wyświetl jako" została chwilowo wyłączona.

 

Jednym z działań, jakie podjęła firma, było zresetowanie haseł użytkowników 50 milionów zagrożonych kont. W celach zapobiegawczych postanowiono postąpić tak także z niemal 40 milionami innych kont, które również mogły być w ciągu ostatniego roku narażone na lukę w funkcji "wyświetl jako".

 

W rezultacie około 90 milionów osób musiało już dzisiaj dzisiaj albo będzie musiało w najbliższym czasie ponownie zalogować się na swoje konto na Facebooku na każdym urządzeniu, którego używa. 

 

Guy Rosen poinformował też, że przedmiotem dochodzenia Facebooka będzie teraz sprawdzenie, czy konta, do których hakerzy mieli dostęp, zostały przez nich wykorzystane.

 

Na razie nie wiadomo, kto może stać za cybaratakiem.

 

polsatnews.pl, rp.pl, bbc, Facebook.com

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie