Facebook wykrył fałszywe konta, które mogą zakłócać wybory w USA. "Możliwe powiązania z Rosją"

Świat
Facebook wykrył fałszywe konta, które mogą zakłócać wybory w USA. "Możliwe powiązania z Rosją"
pixabay/geralt

Facebook poinformował we wtorek o wykryciu prowadzonych przez fałszywe konta skoordynowanych działań mających na celu wywarcie wpływu na nastroje polityczne w USA. W listopadzie w tym kraju odbędą się wybory uzupełniające do Kongresu.

Spółka poinformowała o usunięciu "wyglądających na fałszywe" 32 kont na Facebooku i Instagramie. Jedną z usuniętych stron obserwowało ponad 290 tys. użytkowników. Profile zidentyfikowano dwa tygodnie temu.

 

Firma twierdzi, że nie wie, kto stoi za tymi działaniami, ale usunięte profile mogą być powiązane z Rosją. Facebook znalazł pewne powiązania między usuniętymi kontami a profilami powiązanymi z rosyjską fabryką trolli z Petersburga, usuniętymi po wyborach prezydenckich w USA w 2016 r.

 

"Byli ostrożniejsi w zacieraniu śladów"

 

W okresie od kwietnia 2017 r. do czerwca 2018 r. konta udostępniły 150 reklam, które kosztowały ok. 11 tys. dolarów. Facebook twierdzi, że osoby odpowiedzialne za fałszywe konta były tym razem "ostrożniejsze w zacieraniu po sobie śladów" niż w 2016 r., np. dzięki korzystaniu z VPN (ang. virtual private network, wirtualna sieć prywatna).

 

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" pisał w czerwcu, że przed zaplanowanymi na listopad wyborami do Kongresu zaobserwowano na Twitterze aktywność nowych kont rosyjskich trolli. Zidentyfikowane nowe konta trolli publikują treści przyczyniające się do podziałów politycznych, poruszając pełen zakres ważnych dla publicznego dyskursu tematów - pisała gazeta.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie