Gra Scrabble dopuszcza 300 nowych słów. Do nowego słownika trafiło długo wyczekiwane "OK"

Świat
Gra Scrabble dopuszcza 300 nowych słów. Do nowego słownika trafiło długo wyczekiwane "OK"
Flickr/thebarrowboy

Wydawca słowników, wydawnictwo Merriam-Webster dodało 300 nowych wyrazów dopuszczalnych podczas gry w amerykańskie Scrabble. Wśród nich znalazło się słowo długo wyczekiwane przez graczy słowo "OK". Zanim zwrot został zaakceptowany w USA, został dopuszczony w Polsce, przez Polską Federację Scrabbli.

Szósta edycja "Oficjalnego Słownika Graczy Scrabble" zawiera 300 nowych słów dopuszczonych do gry w USA, takich jak: twerk (rodzaj tańca o zabarwieniu erotycznym), emoji (emotikon), facepalm (określenie używane w internecie, które można przetłumaczyć jako "żenada") czy bitcoin (kryptowaluta).

 

- Dla żyjącego języka, jedyną ciągłością jest zmiana - powiedział CNN Peter Sokolowski, redaktor wydawnictwa Merriam-Webster.

 

Polska wersja gry

 

O tym, jakich nowych słów można użyć w polskiej wersji gry decyduje Komisja Językowa przy Polskiej Federacji Scrabbli, która rozpatruje propozycje zgłaszane od graczy. 

 

- Polskie Scrabble zawierają wszystkie słowa z encyklopedii PWN - wyjaśnia polsatnews.pl wiceprezes Federacji Kamil Górka.

 

- To nie jest tak, że nowe, potoczne słowo można dopuścić do słownika gracza. Zwykle dodaje się słowa, które do języka przyjęły się na dłużej - dodaje Górka. 

 

Gracze w Polsce mogą skorzystać z "Oficjalnego słownika polskiego scrabblisty", który stworzyła Polska Federacja Scrabbli i Wydawnictwo Naukowe PWN. 

 

 

polsatnews.pl, CNN

mos/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze