Planszówka ekologiczna inspirowana encykliką "Laudato si". Testowana na lekcjach religii

Kultura
Planszówka ekologiczna inspirowana encykliką "Laudato si". Testowana na lekcjach religii
laudatosi.crs.org.pl

Ekologiczna gra planszowa inspirowana encykliką "Laudato si" Franciszka, poświęconą ochronie środowiska, powstała we Wrocławiu na potrzeby wykorzystania jej na lekcjach religii. Zdaniem inicjatorów, poprawia ona świadomość i wrażliwość ekologiczną wśród uczniów.

Opracowanie gry planszowej o przesłaniu ekologicznym inspirowanej encykliką papieża Franciszka "Laudato si" to inicjatywa katolickiej fundacji Obserwatorium Społeczne i specjalistów z Centrum Rozwiązań Systemowych, którzy wykonali ten projekt.


- Gracze otrzymują we wspólne zarządzanie piękny zielony las, który jest ich domem: daje schronienie i zapewnia wszystko potrzebne do życia. Na nich spoczywa odpowiedzialność za skutki gospodarowania wspólnym dobrem. Gracze dostrzegają wpływ człowieka na przyrodę, a przede wszystkim uczą się współpracy - wyjaśniła Anna Koch z fundacji Obserwatorium Społeczne.


Program pilotażowy


Poinformowała, że w ramach programu pilotażowego grę przetestowano na lekcjach religii w archidiecezji wrocławskiej. Zagrało w nią już ponad dwa tysiące uczniów, a do końca roku w pilotażu będzie uczestniczyć 4,7 tys. osób.


- Przeszkolonych zostało również 47 katechetów, którzy otrzymali specjalne konspekty do lekcji religii z wykorzystaniem gry. Byli bardzo zadowoleni, że dostali takie nowe narzędzie, by  docierać z  ekologicznym przesłaniem katolickiej nauki społecznej - powiedziała Koch.
„Wiedzą więcej o ekologii”
Wyjaśniła, że w ramach programu pilotażowego przeprowadzono prawie dwa tysiące ankiet, które potwierdziły, że uczestnictwo w lekcji podnosi świadomość i wrażliwość ekologiczną  wśród uczniów oraz promuje stanowisko Kościoła katolickiego w kwestii ochrony środowiska.
- Ankiety wykonywaliśmy zarówno wśród uczniów, którzy grali, jak i wśród takich którzy nie uczestniczyli w takiej lekcji religii. Wyniki wskazują, że młodzi, którzy grali wiedzą więcej o ekologii. O tym, co mówi papież  Franciszek na ten temat i o tym, że jednym z filarów katolickiej nauki społecznej jest zrównoważony rozwój - powiedziała Koch.

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie