Rzecznik KRS: wniosek o wystąpienie z ENCJ - niefortunny. Kontakty z Europą wzbogacają

Polska

Zdaniem rzecznika KRS Macieja Mitery, Rada w piątek opowie się za pozostaniem w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Wniosek o wystąpienie z niej uznał za "niefortunny". Myślę, że zdecyduje poczucie odpowiedzialności i wola współpracy, kontakty z Europą wzbogacają - mówił Mitera.

Piątek jest ostatnim dniem posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. KRS zajmie się na nim wnioskiem ws. ewentualnego wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa; wniosek taki złożył sędzia Jarosław Dudzicz.

 

"Oczywiście zostajemy"

 

Pytany na antenie TOK FM o to, jaka będzie decyzja w tej sprawie, rzecznik KRS odparł, że jego zdaniem Rada opowie się za pozostaniem w ENCJ. - Oczywiście zostajemy - powiedział. Podkreślił jednak, że jest tylko "jednym z członków organu". - Uznałem to w ogóle za niefortunny wniosek, natomiast Rada to są ludzie w mojej ocenie niezależni - widział pan stanowisko wnioskodawcy - ale myślę, że zdecyduje poczucie odpowiedzialności, przywiązania, tych wartości i wola współpracy, bo to naprawdę wzbogaca, kontakty z Europą wzbogacają, nie ma co ukrywać - ocenił Mitera.

 

Dopytywany, czy w takim razie chciałby, by KRS była "akceptowana jako pełnoprawny członek" w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, Mitera podkreślił, że chce być w strukturach tej organizacji. - To, czy ktoś mnie akceptuje czy nie (...), to powiem szczerze, że stosunek mam taki ambiwalentny. Natomiast chcę być w tych strukturach - podkreślił.

 

"Ocena była przedwczesna"

 

- Uważam że zasadne jest, abyśmy znajdowali się w tej organizacji (...) Zostaliśmy tu skrzywdzeni, ocena naszych europejskich kolegów była może przedwczesna, chciałbym, aby zmienili zdanie obserwując nasze poczynania, obrady i decyzje - zaznaczył rzecznik KRS w późniejszej rozmowie z dziennikarzami.

 

Podkreślił jednak, że Rada nie powinna wypisywać się z ENCJ. - Jesteśmy sędziami i liczy się dialog, i przede wszystkim merytoryczna współpraca. Cenię sobie moich europejskich kolegów, których znam i mam przyjemność z nimi pracować - dodał.

 

W poniedziałek ENCJ, podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie, zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka; w ocenie tej organizacji polska Rada "nie spełnia wymogów ENCJ, dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". ENCJ zapowiedziała, że będzie monitorować działania KRS.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie