Jest pierwsze odwołanie od uchwały KRS ws. powołania nowych sędziów Sądu Najwyższego

Polska
Jest pierwsze odwołanie od uchwały KRS ws. powołania nowych sędziów Sądu Najwyższego
Polsat News

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło odwołanie od jej uchwały ws. powołania nowych sędziów Sądu Najwyższego. Złożył je sędzia Arkadiusz Tomczak, który nie został wybrany w konkursie na stanowisko w nowo utworzonej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Odwołanie od uchwały KRS ws. powołania 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN wpłynęło do Rady wczoraj - podało RMF FM.

 

Złożył je sędzia Arkadiusz Tomczak, który był przesłuchiwany jako kandydat do Izby Dyscyplinarnej 23 sierpnia. Mówił wtedy o wątpliwościach prawnych dotyczących legalności konkursu. Nagranie z przesłuchania opublikowało stowarzyszenie "Iustitia"

 

Tego samego dnia wieczorem Rada podpisała uchwałę ws. powołania 12 sędziów i przedstawiła ją do podpisania prezydentowi.

 

"Uchwała nie jest prawomocna" przed upływem 2 tygodni

 

24 sierpnia stowarzyszenie "Iustita" oceniło, że prezydent nie może jej podpisać w ciągu dwóch tygodni i powołało się na opinię prof. Zimmermana, promotora rozprawy doktorskiej prezydenta Andrzeja Dudy

 

"Dopiero po upływie dwóch tygodni od daty doręczenia uchwały ostatniemu z kandydatów można z całą pewnością ustalić, że uchwały tej nie zaskarżyli wszyscy uczestnicy postępowania przed KRS. Profesor podkreślił, że do tego czasu cała uchwała nie jest prawomocna.

 

RMF FM, polsatnews.pl

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie