"Mam nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu". Marszałek Karczewski w Austrii

Świat
"Mam nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu". Marszałek Karczewski w Austrii
PAP/Leszek Szymański

- Mam nadzieję, że pomnik króla Jana III Sobieskiego jeszcze stanie w Wiedniu, i będę o tym rozmawiał w poniedziałek z przewodniczącą Bundesratu Austrii Inge Posch-Gruską; argumentacja odmowy jego postawienia jest dla nas niezrozumiała - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski, który przebywa z trzydniową wizytą w Austrii, podkreślał, że wzgórze Kahlenberg jest "sercem Polonii, sercem Polski tu, w Austrii".

 

- Chcemy, by pomnik tam był, są prowadzone rozmowy między władzami Wiednia i władzami Krakowa. I ten pomnik stanie, tylko musi stanąć zgodnie z przepisami tu obowiązującymi i wiem, że tak się to stanie. Przeprowadziłem wiele rozmów, ale jutro, w rozmowie z moją austriacka odpowiedniczką, poruszę go ponownie - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami.

 

Król na koniu, z buławą w ręku

 

Według marszałka Senatu "argumentacja, z powodu której nie dopuszczono tego pomnika do realizacji, jego postawienia, dla niego była niezrozumiała". - Rozumiemy, że sama procedura nie była zachowana, no to trzeba przyznać, ale argumenty podawane wcześniej do mnie osobiście w ogóle nie trafiały. Dla mnie najważniejsze, by ten pomnik stanął, pomnik wielkiego króla, przywódcy. I mam nadzieję, że ten pomnik w krótkim czasie będzie stał - dodał Karczewski.

 

Monument przedstawia króla Jana III Sobieskiego na koniu, z buławą w ręku, którą wskazuje kierunek natarcia. Za nim - w bryle wykonanej w brązie - widać skrzydła husarskie, głowy koni i postaci biorących udział w obronie Europy przed armią Imperium Osmańskiego. Pomnik, którego koszt wyniósł ok. 1,2 mln zł, został sfinansowany głównie ze środków prywatnych.

 

Jednak w sprawie pomnika pojawiły się trudności. Przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślił przyjaźń krakowsko-wiedeńską oraz to, że stolica Austrii od lat tworzy liczne miejsca pamięci; wskazuje też jednak, że Janowi III Sobieskiemu wiedeńczycy poświęcili już ulicę, plac, kaplicę oraz liczne tablice pamiątkowe w kościołach.

 

"Mam kilka próśb, pomysłów"

 

Woller podkreślił w oświadczeniu, że "niezbędnym warunkiem" wybudowania pomnika Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 r. - Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu - poinformował.

 

Pytany o pozostałe tematy poniedziałkowego spotkania z przewodniczącą Bundesratu Austrii Inge Posch-Gruską, Karczewski powiedział, że będą to polsko-austriackie relacje bilateralne, międzyparlamentarne i oświata polonijna w Austrii. - Mam tu kilka próśb, pomysłów, które pani przewodniczącej przedstawię. Pozwolą one rozszerzyć nauczanie i zwiększyć liczbę dzieci uczących się (języka polskiego) w szkołach austriackich, będziemy również rozmawiać o polskiej mniejszości narodowej, kwestii podwójnego obywatelstwa - tych tematów zbierze się naprawdę dużo - zaznaczył polityk. 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie