Karczewski: chcemy nasze sprawy, np. dotyczące sądownictwa, załatwiać u siebie

Polska

- Chcemy być w UE, widzimy korzyści i wiemy, jakie korzyści już mamy i będziemy mieli w przyszłości - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Komentując wypowiedź Andrzeja Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie" dodał, że PiS i prezydent są zwolennikami UE. Stwierdził też, że każdy ma prawo powiedzieć coś krytycznie na temat UE.

- Ta wypowiedź (prezydenta - red.), gdyby nie wyrwane z kontekstu jedno zdanie i ono powtarzane i krytykowane, to byłaby neutralną wypowiedzią nie wzbudzającą takich wielkich emocji - powiedział marszałek Senatu.

 

- Chcemy zmieniać Polskę, tak na marginesie, to pan prezydent właśnie o tym mówił. Mówił, że chcemy wprowadzać zmiany i że nie wszystkie zmiany, które wprowadzamy w Polsce są zmianami dla UE, są zmianami przede wszystkim dla Polaków.

 

We wtorek prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Leżajska powiedział, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie "o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

 

Słowa prezydenta skrytykowali m.in. politycy opozycji. Krzysztof Brejza z PO mówił, że to zapowiedź Polexitu. Do wystąpienia Andrzeja Dudy odniósł się w liście otwartym były prezydent Aleksander Kwaśniewski.  "To stwierdzenia nieprawdziwe i niebezpieczne" - napisał.

 

"Jestem lekarzem i wiem, że szczepienia są konieczne"

 

Karczewski na początku programu skomentował projekt ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Trwa zbiórka podpisów pod projektem. Aby trafił do Sejmu trzeba ich 100 tys.

 

- Ruch antyszczepionkowy jest coraz bardziej aktywny i przynosi już żniwo, ludzie umierają np. na odrę - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że sam jest lekarzem i wie, że szczepienia są konieczne.

 

- O szczepieniach trzeba rozmawiać i edukować, ale szczepionki są bezpieczne - podkreślił Karczewski. Dodał, że projekt ustawy, który się pojawił być może wywoła większą dyskusję.

 

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

 

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie