Premier otworzył prezent i... prawie zbił filiżankę. Uratował go refleks [WIDEO]

Polska

Mateusz Morawiecki był gościem zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatu Europy w Poznaniu. Szef rządu powiedział m.in., że Polska dzięki Kościołowi daje dziś Europie wielki dar solidarności. Premier otrzymał też od biskupów prezent. Kiedy otwierał pudełko, prawie wypadła z niego porcelanowa filiżanka. Morawiecki złapał ją w ostatniej chwili.

Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) potrwa do niedzieli. Wydarzenie odbywa się w stolicy Wielkopolski pod hasłem "Solidarny duch Europy". Ma związek z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

"Kościół to miejsce, gdzie Polska istniała, kiedy próżno jej było szukać na mapach"

 

- Kościół narodził i obronił polską państwowość. Polska nigdy nie odwróciła się od swojej tożsamości. Widać to, gdy polskość, unicestwiana przez trzech zaborców przez kilka pokoleń, wraca razem z powrotem Polski jako państwa. Stało się to dokładnie 100 lat temu - mówił premier.

 

Jak dodał, "Polska mogła odrodzić się, bo państwo i tradycja narodu mieszkały przez te trudne lata w kaplicach, kruchtach kościoła i w liturgii". - Kościół to zatem miejsce, gdzie Polska istniała, kiedy próżno jej było szukać na mapach - powiedział premier.

 

Szef rządu, przywołując słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, powiedział też: "Solidarność to jest jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat".

 

- Polska suwerenna, demokratyczna i solidarna była i jest ideałem wielu pokoleń Polaków, była i jest konkretnym wyrazem wiary w uniwersalne wartości, wyprowadzone także z naszych chrześcijańskich korzeni i ze społecznej nauki kościoła - podkreślił premier.

 

"Polska dzięki Kościołowi daje Europie wielki dar solidarności"


- Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła, w tej wielkiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji całej Europy, która tak wysoko przedstawiła godność człowieka, ale również zawsze przypominała o obowiązkach wobec wspólnoty i bliskich według zasady ordo caritas - mówił Morawiecki.

 

Szef rządu zaznaczył, że "państwo dobrobytu" po II wojnie światowej zbudowała chrześcijańska demokracja, "o czym dzisiaj też się czasem zapomina. Dodał, że współczesne media zbyt rzadko podkreślają chrześcijańskie i katolickie korzenie solidaryzmu społecznego na kontynencie europejskim, "a przecież takie są fakty, taka jest prawda historyczna".

 

Premier zaznaczył, że prawnik i ekonomista, prof. Politechniki Lwowskiej Leopold Caro "pokazał, iż między liberalizmem a socjalizmem jest droga solidaryzmu mocno związana z nauką katolicką, którą powinny kroczyć nowoczesne państwa.

 

- Komunizm i ideologia marksistowska, którą tutaj w Polsce tak dobrze, głęboko znamy z autopsji, mimo że obiecywała świat równiejszy, pokazywała świat zbrodniczy, gdzie nie było solidaryzmu, tylko atomizacja społeczna z użyciem aparatu represji - mówił premier.

 

Mateusz Morawiecki bierze w czwartek udział w sesji otwierającej zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Jak poinformował w czwartek rzecznik KEP, głównym tematem obrad będzie solidarność w Europie.

 

PAP

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie