Wydalona z Schengen szefowa Fundacji Otwarty Dialog wróciła na terytorium UE

Świat
Wydalona z Schengen szefowa Fundacji Otwarty Dialog wróciła na terytorium UE
Facebook/Lyudmyla Kozlovska

Ludmiła Kozłowska w czwartek weźmie udział w wysłuchaniu w Bundestagu o łamaniu praworządności w Polsce i na Węgrzech – podał Onet. - Opowiem, jak polskie władze za pomocą dezinformacji, personalnych ataków i całego aparatu państwowego chciały wyrzucić mnie z Polski – powiedziała szefowa Fundacji Otwarty Dialog, która w połowie sierpnia została deportowana ze strefy Schengen.

Kozłowska - obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog - została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS). Gdy przyleciała do Brukseli, gdzie fundacja ma biuro, okazało się, że nie może przekroczyć granicy - została wpisana na listę osób do wydalenia ze strefy Schengen (alert w Systemie Informacji Schengen - SIS) przez władze polskie.

 

Jak podaje onet.pl, wczesnym rankiem we wtorek 11 września Ludmiła Kozłowska wylądowała w Berlinie, gdzie w czwartek 13 września weźmie udział w wysłuchaniu w niemieckim parlamencie. 10 września przyznano jej krótkoterminową, specjalną wizę do Niemiec. Według onet.pl podstawą jej wydania był "interes narodowy Niemiec".

 

"Osobista polityczna zemsta Kamińskiego"

 

"Wpis do SIS nastąpił wskutek negatywnej opinii ABW dotyczącej wniosku Kozłowskiej o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w UE. Jak stwierdził Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, negatywna opinia ABW związana jest "z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi finansowania kierowanej przez Ludmiłę Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog" - czytamy na portalu.

 

W rozmowie z Onetem Kozłowska stwierdziła, że działania ABW są "osobistą polityczną zemstą Mariusza Kamińskiego" na jej mężu Bartoszu Kramku za jego działalność w antyrządowych ruchach obywatelskich.

 

"Bronię interesu Polski i Europy"

 

Wysłuchanie zatytułowane "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech" odbędzie się 13 września w Bundestagu.

 

- Opowiem na nim, jak polskie władze za pomocą dezinformacji, personalnych ataków i całego aparatu państwowego w postaci służb specjalnych, prokuratury, policji i przy pomocy kontroli celno-skarbowych, próbowały wyrzucić mnie z Polski. Obecna władza twierdzi, że szkodzę interesowi Polski. Ja uważam, że bronię interesu Polski i Europy, które nie są zbieżne z interesem PiS - powiedziała Kozłowska Onetowi.

 

Do celów statutowych powstałej w 2009 r. Fundacji Otwarty Dialog należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie. W latach 2013-14 prowadziła m.in. "obserwacyjną misję poparcia" podczas fali protestów na kijowskim Majdanie. Fundacja ma stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie