RPO zajął się sprawą szefowej fundacji "Otwarty Dialog" Ludmiły Kozłowskiej

Polska
RPO zajął się sprawą szefowej fundacji "Otwarty Dialog" Ludmiły Kozłowskiej
Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do Urzędu do Spraw Cudzoziemców z prośbą o poinformowanie, na jakiej podstawie wpisano dane szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej w Systemie Informacyjnym Schengen i jaki organ wnioskował o dokonanie tego wpisu.

Rzecznik poprosił również o nadesłanie kopii dokumentacji dotyczącej sprawy. "Jeśli dokumenty są niejawne, można je wysłać zgodnie z zasadami przesyłania informacji niejawnych" - podkreślił. Wskazał, że uzyskane informacje pozwolą RPO na dalsze badanie sprawy. Łukasz Starzewski z biura rzecznika przekazał, że pismo RPO zostało skierowane na początku tego tygodnia.

 

"Poważne wątpliwości" co do finansowania fundacji przez Kozłowską

 

Kozłowska - obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog - została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

 

ABW przekazała w poniedziałek, że ze względu na "poważne wątpliwości" co do finansowania kierowanej przez Kozłowską fundacji, wydała negatywną opinię w jej sprawie, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE.

 

Oskarżenia pod adresem fundacji odrzuca przewodniczący jej rady, prywatnie mąż Kozłowskiej, Bartosz Kramek. Podkreśla on m.in., że Otwarty Dialog co roku składa sprawozdania finansowe, które trafiają do Krajowego Rejestru Finansowego oraz urzędu skarbowego i nigdy nie było zastrzeżeń.

 

Do celów statutowych powstałej w 2009 r. Fundacji Otwarty Dialog należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie. W latach 2013-14 prowadziła m.in. "obserwacyjną misję poparcia" podczas fali protestów na kijowskim Majdanie. Fundacja ma stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.

 

PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie