Posłowie wracają do pracy. Pierwsze po wakacjach posiedzenie Sejmu

Polska
Posłowie wracają do pracy. Pierwsze po wakacjach posiedzenie Sejmu
Polsat News

Posłowie zajmują się m.in. rządowym projektem zmian w Kodeksie wykroczeń, który ma zwiększyć skuteczność walki z plagą drobnych kradzieży. Rozpatrzą też rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolników oraz poselski projekt ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym - "Święto Chrztu Polskiego".

Rządowy projekt zmian w Kodeksie wykroczeń, przygotowany przez resort sprawiedliwości, ma na celu m.in. zaostrzenie kar za drobne kradzieże, przywłaszczenia, paserstwo oraz niszczenie cudzych rzeczy, zaostrzenie kar za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt, zwłaszcza psów ras agresywnych. Projekt wprowadza też dłuższy czas na opłacenie mandatu karnego zaocznego.

 

Zgodnie z projektem, przestępstwem ma być kradzież rzeczy powyżej 400 zł, a nie - jak obecnie - rzeczy o wartości jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. - 525 zł). Kradzież ponad tę kwotę nie będzie już wykroczeniem, ale przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Projekt zakłada utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, który ma być prowadzony przez komendanta głównego policji. Ma on służyć policji, prokuraturze i sądom do tego, aby np. zawodowi złodzieje, popełniający drobne kradzieże w różnych miastach, nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, lecz zsumowane, czyli za przestępstwo.

 

Propozycja MS zakłada również zaostrzenie kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Jeśli właściciel np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji lub puszcza wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu lub życiu innych ludzi, może zostać ukarany grzywną do 5 tys. zł, a nawet ograniczeniem wolności.

 

Sejm rozpatrzy też rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolników. Projekt zawiera m.in. przepisy zachęcające do powoływania spółdzielni rolników i ich związków, aby stworzyć w ten sposób lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności przez producentów rolnych.

 

W harmonogramie Izby znalazł się również rządowy projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Przepisy przewidują nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych.

 

Posłowie mają się też zająć rządowym projektem nowelizacji ustawy (specustawy) o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski; zmiany w przepisach mają ułatwić sprzedaż świeżego mięsa z tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF.

 

Według wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego, projektowana nowelizacja zakłada, że obok możliwości sprzedaży produktów mięsnych przetworzonych, będzie możliwa również sprzedaż mięsa pochodzącego od zdrowych świń z gospodarstw rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF. Zdaniem Romanowskiego, takie rozwiązanie jest oczekiwane przez rolników, gdyż nie mogą oni sprzedać wyhodowanych świń.

 

Sejm zajmie się też poselskim projektem ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym - "Święto Chrztu Polskiego".

 

W czwartek Sejm w głosowaniu zdecyduje, czy na tym posiedzeniu powoła Rzecznika Praw Dziecka.

 

PAP

 

paw/mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie