CBOS: 51 proc. negatywnie o pracy Sejmu. Polacy najlepiej oceniają władze lokalne

Polska
CBOS: 51 proc. negatywnie o pracy Sejmu. Polacy najlepiej oceniają władze lokalne
Polsat News

W sierpniu po 31 proc. ankietowanych pozytywnie oceniało pracę Sejmu i Senatu, 58 proc. pracę prezydenta Andrzeja Dudy, a 71 proc. władz samorządowych - wynika z sondażu CBOS. Negatywnie o pracy tych instytucji wypowiadało się z kolei odpowiednio 53 proc. (Sejm), 46 proc. (Senat), 31 proc. (prezydent) i 19 proc. (władze lokalne) respondentów.

16 proc. pytanych o ocenę pracy Sejmu, 23 proc. pytanych o prace Senatu i 11 proc. oceniających prace prezydenta, nie miało w tych kwestiach sprecyzowanej opinii. W przypadku wyników badania dot. oceny władz samorządowych odsetek odpowiedzi "trudno powiedzieć" pominięto.

 

Pogorszyły się notowania prezydenta

 

W stosunku do badania z ub. miesiąca nieznacznie zmieniły się notowania Sejmu i Senatu. W przypadku izby niższej odsetek pozytywnie oceniających jej prace wzrósł o 1 punkt proc. O 1 punkt spadł odsetek niezdecydowanych, a odsetek ocen negatywnych pozostał na niezmienionym poziomie.

 

Senat negatywnie oceniło z kolei o 1 punkt proc. więcej ankietowanych niż w sondażu z lipca przy niezmienionym poziomie odpowiedzi pozytywnych. O 1 punkt proc. spadł odsetek osób niezdecydowanych.

 

Wyraźniej pogorszyły się notowania prezydenta: odsetek pozytywnych ocen jego pracy spadł w tym miesiącu o 2 punkty proc., zaś negatywnych wzrósł o 3 punkty proc. O 1 punkt spadł odsetek osób niezdecydowanych.

 

Jak zauważono w komunikacie CBOS, to już "kolejne, po lipcowym, pogorszenie notowań głowy państwa", które znalazły się obecnie na najsłabszym poziomie od roku.

 

Ponad tysiąc respondentów

 

Nieznaczne pogorszenie odnotowały również w sierpniu władze lokalne - odsetek respondentów, którzy dobrze ocenili ich prace, spadł o 1 punkt proc., a odsetek ocen negatywnych wzrósł o 1 punkt.

 

CBOS wskazało jednocześnie, że odsetek pozytywnych ocen dla władz samorządowych jest największy w przypadku mieszkańców wsi (77 proc.), natomiast najniższy - w przypadku ankietowanych z największych aglomeracji (48 proc.).

 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16-23 sierpnia 2018 roku na liczącej 1115 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie