Szczecin: na pomniki chcą założyć koszulki z napisem "Dekomunizacja"

Polska
Szczecin: na pomniki chcą założyć koszulki z napisem "Dekomunizacja"
Twitter/Arkadiusz Pisarski

Członkowie stowarzyszenia KoLiber i Małgorzata Jacyna-Witt, radna niezrzeszona, kandydująca do sejmiku z list PiS chcą odpowiedzieć na akcję Komitetu Obrony Demokracji dotyczącą koszulek z napisem "Konstytucja" i na pomniki Marynarza i Kolejarza w Szczecinie założyć koszulki z napisem "Dekomunizacja". Wniosek o pozwolenie został już złożony u prezydenta miasta.

Pomysł przedstawiła radna Jacyna-Witt podczas wtorkowej sesji Rady Miasta. Wcześniej w koszulkę z napisem "Konstytucja" została ubrana rzeźba Marynarza, która stoi w okolicy pl. Grunwaldzkiego. Stało się to za zgodą prezydenta miasta Piotra Krzystka. 

 

"Niedobry precedens" ze zgoda prezydenta

 

- Mamy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, jakim jest zgoda prezydenta na dekorację monumentu Marynarza koszulką z napisem "Konstytucja". To niedobry precedens - powiedziała radna Jacyna-Witt.

 

- Rozumiem, że teraz możemy dekorować wszystkie monumenty, wyłączając historyczne pomniki? Świetne słupy reklamowe nam się w ten sposób zrobiły. W dodatku bezpłatne - powiedziała radna.

 

"Dekomunizacja" na dwóch pomnikach

 

Teraz stowarzyszenie KoLiber i radna Jacyna-Witt chcą założyć własne koszulki na pomniki Marynarza i Kolejarza. Hasło "Dekomunizacja" ma przypominać, że "odrzucenie spuścizny komunizmu to wciąż niezakończony proces". 

 

KoLiber złożył już do prezydenta wniosek o zezwolenie na założenie Marynarzowi koszulki, która miałaby być eksponowana od 17 do 24 września. Z kolei radna Jacyna-Witt proponuje, aby w koszulkę ubrać także pomnik Kolejarza, który stoi przed Dworcem Głównym w Szczecinie. 

 

- Jestem ciekawa, jak zachowa się prezydent. Skoro wyraził zgodę KOD-owi, to teraz również musi to zrobić - mówiła składając w tej sprawie interpelację.

 

Koszulka z hasłem "Dekomunizacja" wygląda tak:

 

wszczecinie.pl

mos/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie