Fontanna Neptuna znów ubrana. "Konstytucja" na symbolu Gdańska

Polska
Fontanna Neptuna znów ubrana. "Konstytucja" na symbolu Gdańska
polsatnews.pl

Już po raz drugi postać Neptuna na zabytkowej fontannie w Gdańsku została ubrana w koszulkę z napisem "konstytucja". Kilka dni temu grupa mężczyzn pierwszą z nich zdjęła i podeptała. Komitet Obrony Demokracji zainicjował akcję z ubieraniem pomników z powodu zatrzymania swojego działacza, który po założeniu podobnego banneru na pomnik Lecha Kaczyńskiego został zatrzymany na 48 godzin.

Działacze KOD ubrali fontannę w koszulkę po raz pierwszy w czwartek, 9 sierpnia. Zgodę na włączenie pomnika do akcji wydał Urząd Miasta Gdańska.  

 

14 sierpnia grupa mężczyzn wspięła się na fontannę, zdjęła koszulkę i ją podeptała. Zarejestrował to miejski monitoring. Na miejsce przyjechali policjanci i mieli ukarać jednego z mężczyzn mandatem.

 

 

Urzędnicy zapewnili wtedy, że wkrótce pomnik znowu będzie ubrany w nową koszulkę. Neptuna można już zobaczyć w nowym odzieniu.

 

polsatnews.pl

 

Zatrzymanie za banner na innym pomniku

 

Akcję ubierania pomników KOD zainicjował po zatrzymaniu przez policję Stanisława Dembowskiego. Działacz KOD 2 sierpnia założył banner z napisem "konstytucja" na pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Funkcjonariusze zatrzymali go i przeszukali jego dom.

 

W ubiegły piątek sąd uznał, że procedura zatrzymania była legalna, ale środek przymusu był nieadekwatny do przewinienia.

 

Prokuratura w Szczecinie umorzyła też postępowanie ws. ubrania posągu Lecha Kaczyńskiego i rzeźby marynarza w woj. zachodniopomorskim. W uzasadnieniu podano, że nie zostały one znieważone.

 

KOD założył koszulki, naklejki i bannery z napisem "konstytucja" na kilkadziesiąt pomników w Polsce. 

 

 

trojmiasto.wyborcza.pl, kurierlubelski.pl, polsatnews.pl

 

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze