KOD "ubrał" kilkadziesiąt pomników w całym kraju w koszulki z napisem "konstytucja"

Polska
KOD "ubrał" kilkadziesiąt pomników w całym kraju w koszulki z napisem "konstytucja"
Facebook/KOD

Komitet Obrony Demokracji wziął na siebie odpowiedzialność za "ubranie" pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie w koszulkę z napisem "konstytucja". W nocy z czwartku na piątek podobnie potraktował kilkadziesiąt innych pomników. "To odpowiedź na próbę zastraszania nas przez PiS" - napisał KOD. Chcą sprawdzić, czy słowo "konstytucja" znieważa też m.in. Warszawską Syrenkę lub Smoka Wawelskiego.

"W dniu 28 lipca Komitet Obrony Demokracji Region Zachodniopomorski zawiesił na rzeźbie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego koszulkę z napisem Konstytucja" - napisali przedstawiciele KOD w opublikowanym w piątek oświadczeniu. W sobotę, kiedy doszło do zdarzenia, informowali, że to "anonimowa akcja".

 

 

KOD wyjaśnił, że była to "forma zamanifestowania naszego przywiązania dla najważniejszych dla nas wartości, a także próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich, podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną - po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej - atrapę".

 

"Nie było naszą intencją znieważenie pomnika"

 

"W sposób oczywisty nie było naszą intencją znieważanie pomnika, a tym bardziej samej osoby Lecha Kaczyńskiego. Przeciwnie nawet, bo pamiętamy go z wielu wypowiedzi, w których potwierdzał swój najwyższy szacunek dla Konstytucji, nawet jeśli jej artykuły mogły być niekorzystne dla jego obozu politycznego" - czytamy w oświadczeniu.

 

Jak dodali przedstawiciele organizacji, wstrząsnęła nimi reakcja aparatu ścigania. "Rozpoczęła się nagonka, dochodzenia i zastraszanie [...]. Okazało się, że słowo KONSTYTUCJA jest dla rządzących nie tylko wstydliwe, ale i obraźliwe, skoro zarzuca się nam, że znieważyliśmy pomnik" - napisał KOD. Oskarżenia te ocenili jako "absurdalne", jednocześnie pisząc, że rozumieją je jako "histeryczną reakcję władzy i próbę odwrócenia uwagi od faktu rozmontowania przez nią praworządności w Polsce".

 

 

 

"Autorzy takich akcji nigdy nie byli ścigani przez policję"

 

W związku z powyższym przedstawiciele KOD postanowili "w akcie obywatelskiego sprzeciwu oraz solidarności ze ściganymi obnażyć prawdziwe intencje PiS".

 

"Minionej nocy w wielu miastach Polski zawiesiliśmy na innych pomnikach i rzeźbach koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina" - poinformowano.

 

"W historii wolnej Polski odbyło się już wiele akcji społecznych w których pomniki stawały się tłem do wyrażania różnych emocji społecznych, bywały też elementem wielu happeningów, a nawet kabaretów. Były na przykład dodatkowo opisywane, ubierane w szaliki, czy maski antysmogowe i nigdy wcześniej - z charakterystycznym i istotnym wyjątkiem czasów zaborów i okupacji - autorzy tych akcji nie byli ścigani przez policję i prokuraturę" - dodano.

 

"Chcesz, władzo PiS-owska, nas za to ścigać i karać? To ścigaj. Wszystkich nas nie zamkniecie i kolejni z nas, milionów wolnych obywateli, będą KONSTYTUCJĄ dekorować kolejne pomniki. Władza represyjna jest złą władzą, ale władza represyjna i śmieszna, jest władzą groteskową" - podsumowano.

 

Część zdjęć pomników z banerami z napisem "konstytucja" KOD opublikował w mediach społecznościowych.

 

 

 

 

polsatnews.pl

mr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze