Senator Grubski zawieszony w prawach członka PO. Udzielił wywiadu portalowi Sputnik i chwalił Putina

Polska
Senator Grubski zawieszony w prawach członka PO. Udzielił wywiadu portalowi Sputnik i chwalił Putina
Senat RP/Sławomir Kaczorek

Senator Maciej Grubski został zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej - poinformował rzecznik ds. dyscypliny partii Łukasz Abgarowicz. Zawieszenie senatora ma związek z wywiadem, którego udzielił portalowi Sputnik. Mówił w nim m.in., że jest "pod ogromnym wrażeniem" Władimira Putina i "ma do niego pełen szacunek".

Grubski w wywiadzie powiedział także, że jest przeciwnikiem wspierania Ukrainy w sporze z Rosją. "Wymyśliliśmy sobie wtedy, że wspierając Ukrainę będziemy mieli bufor bezpieczeństwa w stosunku do Rosji. Moim zdaniem tak nie jest, dlatego że Ukraina jest teraz rozchwianym państwem z ogromem problemów, z których prędko nie wyjdzie" - ocenił.

 

Grubski: każdy Polak dopłaca za wrogą postawę wobec Rosji


Senator w wywiadzie odniósł się także do sojuszu z USA. "Wytwarzając atmosferę wrogości w stosunku do Rosji niczego nie zyskujemy, a jedynie na tym tracimy, głównie gospodarczo. Za wszelką cenę chcemy zachować sojusz z Ameryką (...) Jeżeli mamy kupować dzisiaj ropę czy gaz od Saudów czy Amerykanów, które są droższe niż ropa i gaz rosyjski, to trzeba się poważnie zastanowić jaki jest w tym interes Polaka. Wychodzi na to, że żaden, bo każdy Polak dokłada do droższego paliwa. A więc każdy Polak dopłaca swoje pieniądze za wrogą postawę wobec Rosji" - ocenił senator.


Rzecznik ds. dyscypliny PO powiedział, że w związku z wywiadem udzielonym Sputnikowi, Grubski został zawieszony w prawach członka partii. - To jest wywiad, w moim przekonaniu, skandaliczny - ocenił.

 

Abgarowicz: to  skrajna nieodpowiedzialność i robienie idiotyzmu


Abgarowicz podkreślił, że słowa senatora nie są stanowiskiem Platformy. - To jest prezentowanie punktu widzenia szkodliwego dla racji stanu Polski. To jest skrajna nieodpowiedzialność - po pierwsze - prezentowanie takich przekonań, a po drugie robienie takiego idiotyzmu, będąc parlamentarzystą, że rozmawia się ze Sputnikiem, czyli propagandową tubą Putina, która usiłuje robić demontaż opinii w Polsce - mówił rzecznik.


Do momentu nadania depeszy, dziennikarzowi nie udało się uzyskać komentarza senatora Grubskiego.

 

Jako pierwszy o sprawie poinformował portal Fakt24.pl.

 

Kłopoty Grubskiego w Prokuraturze Krajowej

 

O Macieju Grubskim stało się głośno w styczniu, gdy w łódzkiej prokuraturze usłyszał zarzuty. W czerwcu Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście przeciwko niemu akt oskarżenia. Zarzucała w nim senatorowi PO popełnienie czterech przestępstw.
 
"Jedno związane jest z ujawnieniem znajomemu biznesmenowi tajnych informacji o wartym prawie 22 miliony złotych przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego. Pozostałe dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych" - głosi komunikat Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.
 
- Nie zgadzam się z żadnym z zarzutów; żadna z tych rzeczy nie miała miejsca. Moim zdaniem postępowanie przeprowadzone przez CBA było niedokładne, źle przeprowadzone, CBA nie miało wszystkich dokumentów i nie rozpoznawano całości tej sprawy. Będziemy starali się udowodnić na etapie postępowania w prokuraturze, że mylono się jeżeli chodzi o osąd w tej sprawie; mamy na to dokumenty i będziemy je przedstawiać - podkreślał wówczas senator. 

 

PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie