Premier Mateusz Morawiecki: serdecznie witam nową ambasador USA Georgette Mosbacher

Polska
Premier Mateusz Morawiecki: serdecznie witam nową ambasador USA Georgette Mosbacher

Serdecznie witam nową ambasador USA Georgette Mosbacher, którą poznałem jako wielkiego przyjaciela Polski. Mamy zbieżne interesy, znajdujemy wspólny język - napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w czwartek listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Tym samym rozpoczęła ona swoje oficjalne urzędowanie w naszym kraju.

 

W piątek po północy nową ambasador powitał na Twitterze szef polskiego rządu. "Serdecznie witam Panią Georgette Mosbacher (@USAmbPoland), którą poznałem jako wielkiego przyjaciela Polski. Mamy zbieżne interesy, znajdujemy wspólny język i już dziś wytyczyliśmy kilka strategicznych celów, dzięki którym przyjaźń PL-US rozkwitnie jeszcze piękniej. #100LatPLiUSA" - napisał Mateusz Morawiecki.

 

"Wiele dobrego przed nami"

 

Sama Georgette Mosbacher podkreśliła w czwartek na Twitterze: "To dla mnie zaszczyt, że mogę już oficjalnie rozpocząć pracę na rzecz polsko-amerykańskich relacji jako Ambasador USA w Polsce". "Wiele dobrego przed nami! #100LatPLiUSA" - dodała.

 

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która objęła stanowisko ambasadora w Warszawie. Jak wskazują komentatorzy, Mosbacher nie jest zawodową dyplomatką; jej atutem będzie natomiast pozycja we wpływowych kręgach związanych z Partią Republikańską a także wieloletnia osobista znajomość z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 

Na stanowisku szefa amerykańskiej placówki Mosbacher zastąpiła Paula W. Jonesa, który kierował ambasadą od września 2015 r. Wcześniej był m.in. zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiadał za wszelkie aspekty polityki amerykańskiej i działań USA w Europie. Był też zastępcą szefa misji w amerykańskim przedstawicielstwie przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu oraz w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Macedonii.

 

PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie