Politycy PO i PiS spierają się o program na wybory samorządowe

Polska
Politycy PO i PiS spierają się o program na wybory samorządowe
Polsat News

W piątek przed siedzibą PiS doszło do wymiany zdań między posłami PO, a Łukaszem Schreiberem (PiS) nt. programów samorządowych obu ugrupowań. PO przekonywała, że PiS nie ma oferty dla Polski lokalnej; Schreiber przedstawił politykom opozycji spis postulatów wyborczych swej partii.

W piątek posłanki PO: Monika Wielichowska i Kinga Gajewska, szef samorządowego sztabu Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas oraz rzecznik partii Jan Grabiec zwołali konferencję prasową przed siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Parlamentarzyści przynieśli ze sobą 16 broszurek, które zawierają propozycje programowe koalicji dla poszczególnych województw.

 

- Od wielu tygodni politycy PiS, z panem premierem Mateuszem Morawieckim na czele, wmawiają Polakom, wyborcom, że Platforma Obywatelska nie jest merytorycznie przygotowana do wyborów samorządowych, że nie ma programu. Prawda jest zgoła inna - otóż PO i Koalicja Obywatelska ma program samorządowy, przygotowany na najbliższe wybory - podkreślił Protas.

 

"Konsultowaliśmy go w całej Polsce" 

 

Jak dodał, na tę ofertę składają się: wspólna deklaracja programowa PO i Nowoczesnej, a także 16 programów dla poszczególnych regionów Polski. Wielichowska zaznaczyła, że program Koalicji Obywatelskiej "znaleźć można wszędzie". - Konsultowaliśmy go w całej Polsce, w 16 regionach - z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi - dodała.

 

Według Gajewskiej broszury programowe zawierają nie tylko ofertę dla regionów Polski, ale też dla głównych miast prezydenckich. - Przykład pierwszy z brzegu: Warszawa - Rafał Trzaskowski ma również swój program, który można znaleźć na jego stronie internetowej - zauważyła posłanka PO.

 

Gajewska i Wielichowska zachęcały, by zapoznać się z propozycjami Koalicji Obywatelskiej na zbliżające się wybory samorządowe. Oferta jest dostępna m.in. na stronie internetowej PO.

 

Protas zwrócił się z pytaniem do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, gdzie jest program PiS na wybory samorządowe. - Nie możemy go znaleźć na żadnej stronie internetowej, w żadnych materiałach, a ta tzw. "piątka Morawieckiego" jest dość - powiedziałbym nawet - żartobliwą propozycją działań, które od dawna samorządy w Polsce realizują - ocenił szef sztabu PO.

 

"Zbiór haseł i hashtagów" 

 

Pod koniec konferencji prasowej do polityków Platformy wyszedł poseł PiS Łukasz Schreiber. - Wygląda to tak, jak byście żyli państwo w alternatywnej rzeczywistości. Nie zauważyliście - jak rozumiem - maratonów programowych Prawa i Sprawiedliwości, kiedy w każdym województwie przedstawialiśmy konkretne postulaty. To są sprawy bardzo ważne dla regionów - sprawy infrastrukturalne, infrastruktura sportowa, którą chcemy rozwijać, sprawy dotyczące kultury, sprawy polskiej PiS - mówił polityk PiS.

 

Pytał też jak PO mogła nie zauważyć "bardzo udanej konwencji", która odbyła się w zeszłą niedzielę w Warszawie. To właśnie tam szef rządu zaprezentował tzw. piątkę Morawieckiego, czyli pakiet propozycji na nadchodzące wybory samorządowe. - Jeżeli jednak jest taki problem i macie coś przygotowanego, to proponuję wymianę. Mamy tutaj konkretne rozwiązania dla wszystkich województw. Mam nadzieję, że uda wam się z tym zapoznać - dodał Schreiber, po czym wręczył posłom PO prezentację, w której zawarte zostały obietnice wyborcze PiS dla 16 województw.

 

Zapewnił przy tym o wiarygodności PiS i zamiarze spełnienia zapisanych tam postulatów.

 

Posłowie PO uznali materiał Prawa i Sprawiedliwości za "zbiór haseł i hashtagów". Przekazali Schreiberowi 16 broszurek programowych Koalicji Obywatelskiej.

 

W najbliższą sobotę odbędzie się pierwsza wspólna ogólnopolska konwencja wyborcza PO i Nowoczesnej, podczas której liderzy Koalicji Obywatelskiej zainaugurują kampanię wyborczą do samorządu. Nastąpi prezentacja hasła wyborczego oraz tzw. "sześciopaku" propozycji wyborczych koalicji.

 

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, druga - 4 listopada.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie