Zatrzymano Czeczena deportowanego z Polski. Jest podejrzany o przynależność do zbrojnego ugrupowania

Świat
Zatrzymano Czeczena deportowanego z Polski. Jest podejrzany o przynależność do zbrojnego ugrupowania
pixabay/Free-Photos

Czeczen Azamat Bajdujew, którego deportowano z Polski do Rosji, został zatrzymany w związku z podejrzeniem przynależności do nielegalnego ugrupowania zbrojnego - podała we wtorek agencja Interfax, powołując się na biuro prasowe czeczeńskiego MSW. Resort zdementował wcześniejsze informacje podawane m.in. przez organizacje praw człowieka mówiące o uprowadzeniu Bajdujewa.

Informacja o uprowadzeniu w Republice Czeczeńskiej Azamata Bajdujewa, rozpowszechniana przez niektóre media, nie odpowiada prawdzie" - poinformowało MSW Czeczenii.

 

Resort powiadomił, że Bajdujew przyznał się do wyjazdu do Syrii i wstąpienia w szeregi rebeliantów. Według informacji czeczeńskiego MSW, mężczyzna podczas starcia w Syrii został raniony z broni palnej.

 

Wobec 34-letniego Bajdujewa wszczęto postępowanie karne z artykułu mówiącego o przynależności do nielegalnego ugrupowania zbrojnego.

 

"Uprowadzony przez ok. 100 uzbrojonych ludzi"

 

W poniedziałek szef organizacji praw człowieka Human Rights Analysis Center Ahmed Gisajew podał, że Bajdujew został uprowadzony przez nieznanych sprawców w Czeczenii - w nocy z soboty na niedzielę około 100 uzbrojonych ludzi, "prawdopodobnie przedstawicieli rosyjskich struktur siłowych", okrążyło dom jego krewnych w wiosce Szałachy w rejonie urus-martanowskim i "z użyciem siły" wywiozło Bajdujewa w nieznanym kierunku.

 

Portal Kavkaz-Realii napisał, że Bajdujew ponad 10 lat mieszkał w Europie. Według rozgłośni Deutsche Welle w 2007 r. otrzymał w Polsce status uchodźcy politycznego. Bajdujew twierdził, że był poddawany w Rosji torturom i prześladowany, podejrzewano go bowiem o działalność w ekstremistycznym podziemiu, ale nie wszczęto przeciw niemu oficjalnie żadnych postępowań.

 

Z Belgii do Polski, z Polski do Rosji

 

Z Polski pojechał do Belgii, gdzie w zeszłym roku zatrzymano go w związku z podejrzeniem "możliwego udziału w przygotowaniu zamachów terrorystycznych". Nie postawiono mu zarzutów, ale został deportowany do Polski.

 

W kwietniu br. został w Polsce zatrzymany i umieszczony w areszcie deportacyjnym, po czym podjęto decyzję o jego wydaleniu do Rosji. Jak podaje Deutsche Welle, został on deportowany w miniony piątek.

 

PAP, polsatnews.pl

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie