Rząd tworzy strefy czystego transportu. W przepisach zapomniano o rowerzystach

Moto
Rząd tworzy strefy czystego transportu. W przepisach zapomniano o rowerzystach
Facebook/BikeTrendy

Od tygodnia obowiązują nowe znaki drogowe, które wyznaczają granice strefy czystego transportu. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych bezpłatnie mogą w nie wjeżdżać auta napędzane paliwem ekologicznym. Okazuje się jednak, że ustawodawca zapomniał o rowerzystach. Oni za wjazd do takiej strefy będą musieli wnieść opłatę, w przeciwnym razie grozi im mandat - nawet 500 zł.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 7 lutego 2018 r. w miastach mogą powstawać strefy czystego transportu. Wjazd do nich w godzinach 9-17 będzie płatny. Za jedną godzinę w strefie należy liczyć się z opłatami - nawet do 2,5 zł.

 

Bezpłatnie do stref wjadą jedynie samochody na prąd, wodór lub na gaz ziemny. Nowe przepisy od początku budzą pewne kontrowersje, gdyż niektórzy interpretują ustawę twierdzą, że z jej zapisów wynika, iż poza wyznaczonymi godzinami do stref nie będą mogły wjeżdżać żadne samochody poza elektrycznymi i na gaz.

 

Rower to też pojazd

 

Okazuje się jednak, że to nie jest jedyna wątpliwość. W artykule 39 paragraf 1 wymieniono pojazdy, którym ogranicza się możliwość bezpłatnego wjazdu do stref czystego transportu. Są to wszystkie pojazdy inne niż: elektryczne, napędzane wodorem, i napędzane gazem ziemnym.

 

Oznacza to, że z bezpłatnego wjazdu do takich stref wykluczono także rowerzystów. Oni, podobnie jak kierowcy samochodów z silnikami spalinowymi, muszą opłacić wjazd. Wyjątkiem mogą być rowerzyści korzystający z jednośladów elektrycznych. 

 

Autorami ustawy były Ministerstwo Rozwoju i Finansów (już nie istnieje) i Ministerstwo Energii. A osobą odpowiedzialną za przygotowanie ustawy był wiceminister energii Michał Kurtyka (obecnie wiceminister środowiska - red.)

  

Zapytaliśmy resort energii i wiceministra Kurtykę, czy ustawa faktycznie wyklucza rowerzystów ze stref czystego transportu, czy po prostu o nich zapomniano, choć rower to też pojazd. Do Biura Ruchu Drogowego KG Policji wysłaliśmy z kolei pytanie, czy rowerzyści za wjazd do stref bez uiszczenia opłat będą karani mandatami. 

 

polsatnews.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze