Dwa nowe znaki drogowe dot. stref czystego transportu. Za ich nieprzestrzeganie grozi mandat

Moto
Dwa nowe znaki drogowe dot. stref czystego transportu. Za ich nieprzestrzeganie grozi mandat
gov.pl

Oba znaki wskazują granice stref czystego transportu. Bezpłatnie mogą tam wjechać jedynie auta elektryczne, wodorowe i napędzane CNG lub LNG. Kierowcy innych pojazdów muszą opłacić wjazd. W środę weszły w życie przepisy wprowadzające dwa nowe znaki drogowe. Za ich nieprzestrzeganie grożą mandaty.

Nowe pionowe znaki drogowe to D-54 - wjazd do "strefy czystego transportu" oraz D-55 "koniec strefy czystego transportu".

 

Ich projekty opracowało Ministerstwo Infrastruktury. Znaki wprowadzono w związku z obowiązującą od lutego ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jednym z jej zadań jest stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. 

 

2,5 zł za godzinę

 

Projekty związane z elektromobilnością mają być finansowane z opłaty emisyjnej od paliw, która wprowadziła inna ustawa - o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

 

Nowe prawo ma pozwolić też na tworzenie przez samorządy stref czystego transportu w miastach, do których można ograniczyć wjazd pojazdów z tradycyjnym napędem silnikowym, np. poprzez pobieranie opłat. Opłata za wjazd do strefy czystego transportu nie będzie mogła być wyższa niż 2,5 zł za godzinę. Będzie pobierana w godzinach 9-17. 

 

Auta, które będą mogły bezpłatnie znajdować się w tych strefach, będą oznaczone specjalnymi naklejkami. Od 2020 roku mają również mieć specjalne tablice rejestracyjne.

 

Warunki techniczne

 

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, które obowiązuje od środy, określa wymagania techniczne oraz warunki umieszczania nowych znaków.

 

Ustala też sposób oznaczania znakami pionowymi i poziomymi stanowisk postojowych dla pojazdów elektrycznych, pojazdów napędzanych gazem ziemnym i pojazdów hybrydowych.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie