Zakaz wjazdu rowerem do centrum Pragi. Priorytetem ma być komfort pieszych

Świat
Zakaz wjazdu rowerem do centrum Pragi. Priorytetem ma być komfort pieszych
Wikimedia.org/ŠJů

Na ulicach w ścisłym centrum stolicy Czech można już zobaczyć pierwsze oznaczenia zakazujące poruszania się na rowerach w strefach dla pieszych. Ratusz w Pradze wprowadził ograniczenia m.in. w okolicach Starego Miasta. Powodem decyzji radnych ma być komfort pieszych na głównych szlakach turystycznych. Według włodarzy miasta regularnie skarżą się oni na zachowania rowerzystów.

Ograniczenia dotyczą Pragi 1 – dzielnicy położonej w centrum miasta, z największą liczbą zabytków, a konkretnie jej prawobrzeżnej części. Znaki drogowe poziome (białe linie) i pionowe (tablice z symbolem przekreślonego roweru) będą rozmieszczane przez służby drogowe do końca lipca.

 

Dopiero gdy oznakowanie będzie kompletne, policjanci zaczną egzekwować przepisy.

 

Rowerzyści nie dojadą do 23 miejsc - ważnych punktów turystycznych, m.in. Rynku Starego Miasta i Placu Wacława. Zakaz będzie obowiązywał między 10:00 a 17:00.

 

 

Na część ulic w określonych godzinach nie będzie można wjechać w ogóle, a niektóre - np. w okolicach Synagogi Staronowej nie będą dostępne dla dwóch kółek na najbardziej uczęszczanym przez turystów odcinku. Dotychczasowy szlak rowerowy, który biegł przez główną ulicę Starego Miasta - Celetná, został zastąpiony przez trasy objazdowe.

 

Zrzut ekranu/ct24.ceskatelevize.cz

 

 

"Bardzo głupia decyzja"

 

Rozwiązanie jest krytykowane przez aktywistów rowerowych ze stowarzyszenia "Automat". W sumie do ratusza wpłynęło 65 skarg w tej sprawie, ale radni odrzucili wszystkie. Jednym z argumentów rowerzystów było przeprowadzenie tras objazdowych przez ruchliwe ulice.

 

- To bardzo głupia decyzja, która odetnie rowerzystów od infrastruktury w pozostałych częściach miasta - stwierdził burmistrz dzielnicy Praga 7 sąsiadującej z Pragą 1, Jan Cizinsky. 

 

Zakaz początkowo miał być wymierzony w skutery elektryczne, które stały się popularnym środkiem transportu w obszarze Pragi 1, po tym jak władze zakazały się poruszania tam na Segwayach. Teraz radni podkreślają, że mieszkańcy okolic regularnie skarżą się na rowerzystów. 

 

Stowarzyszenie "Automat" opublikowało grafikę, z której wynika, że wypadki z udziałem rowerów w pobliżu atrakcji turystycznych zdarzały się bardzo rzadko.

 

 

ct24.ceskatelevize.cz, polsatnews.pl, "The Guardian"

mta/paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze