Anna Zalewska: na razie nie myślę o wyborach do Parlamentu Europejskiego

Polska

- Jestem odpowiedzialna za reformę edukacji, muszę przy tym być. Myślę, że o wyborach do PE będzie dyskusja w nowym roku kalendarzowym - powiedziała w programie "Wydarzenia i Opinie" Anna Zalewska. Minister edukacji narodowej skomentowała w ten sposób pogłoski, jakoby miała startować w przyszłorocznych wyborach do PE.

Budowa nowych szkół, to obowiązek samorządów - stwierdziła minister. - Żadne zadanie, które w wyniku reformy edukacji zostało przekazane gminom, nie zostało przekazane bez pieniędzy - powiedziała Anna Zalewska. 

 

Minister pytana o protesty w związku ze zmianami dotyczącymi edukacji dzieci niepełnosprawnych powiedziała: "Te protesty już się kończą, dlatego, że dzieci po prostu są w szkole".

 

- Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne właśnie mają być skierowane do każdego dziecka i tak skrojone, jak dziecko potrzebuje, tzn. (dziecko ma) tyle godzin, ile trzeba w szkole z rówieśnikami i w szkole indywidualnie - wyjaśniła.

 

Minister była też pytana o pieniądze na edukację dzieci niepełnosprawnych i czy nie będzie oszczędności na organizacji kształcenia takich uczniów.

 

- Przypominam, że MEN na 190 tys. dzieci z orzeczeniami ma 7 mld 100 mln zł (w ramach subwencji oświatowej - red.). Wprowadziliśmy mechanizm, który nie pozwala tych pieniędzy dotknąć, mają być tylko i wyłącznie kierowane dla tych dzieci. Oprócz tego jest 300 mln zł na wczesne wspomaganie, pomoc psychologiczno-pedagogiczną. 200 szkół i przedszkoli jest w "Dostępności plus", by eliminować bariery - odpowiedziała.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" możne obejrzeć tutaj.

 

Polsat News

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie