Minister edukacji narodowej: przed nami kolejny etap dobrze wdrażanej reformy

Polska
Minister edukacji narodowej: przed nami kolejny etap dobrze wdrażanej reformy
PAP/Maciej Kulczyński

- To będzie bardzo ważny rok, przed nami kolejny etap dobrze wdrażanej reformy - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Lutyni w woj. dolnośląskim.

- To będzie bardzo ważny dla nas rok. Również dla tego, że przed nami kolejny etap dobrze wdrażanej reformy - powiedziała minister do zgromadzonych na uroczystości uczniów, nauczycieli i rodziców. Zapewniła, że "wszystko jest zgodnie z harmonogramem". Minister przypomniała, że reforma, która jest wprowadzana stopniowo w tym roku obejmie uczniów klas II, V i VIII. Oznacza to, że w roku szkolnym 2018/2019 obejmie uczniów klas I, II, IV, V, VII i VIII.

 

Zalewska mówiła także o egzaminie ósmoklasisty, który w tym roku szkolnym zostanie przeprowadzony po raz pierwszy. Zapewniła, że choć wiosną uczniowie kończący VIII klasy i uczniowie kończący III klasy gimnazjów będą ubiegać się o przyjęcie do szkół średnich, to nie będą z sobą konkurować, gdyż będą pisać inne egzaminy na zakończenie nauki i trafią do osobnych klas.

 

Zapowiedziała dużą kampanię informacyjną na ten temat. Zwracając się do rodziców zaapelowała, by z wszystkim wątpliwościami zgłaszali się do kuratorium oświaty.

 

"W każdej szkole będzie laboratorium"

 

Minister podkreśliła również, że rząd i samorząd są partnerami jeśli chodzi o edukację. - Wspieramy samorządy trzema bardzo dużymi programami - przypomniała. - Chcemy do 2020 r. doprowadzić szerokopasmowy internet powyżej 100 MB/s do wszystkich placówek - powiedziała. Mówiła też, że w każdej klasie powinna być multimedialna tablica, a nauczyciele powinni się nią posługiwać. Dlatego przeznaczono 50 mln zł na szkolenie i doskonalenie nauczycieli. - Kolejny program to laboratoria szkolne - w każdej szkole w ciągu następnych trzech lat będzie laboratorium - zapewniła. Dodała, że zakupiono dwa miliony książek-lektur do bibliotek szkolnych.

 

Zalewska zapowiedziała, że począwszy od tego roku 1 października, będzie "Dniem tornistra" - w tym dniu w szkołach będzie przeprowadzane ważenie tornistrów. Przypomniała też, że nowy rok to także nowe legitymacje szkolne. Obok tradycyjnych papierowych, wprowadzone zostaną także e-legitymacje, w formie plastikowych kart oraz mLegitymacje - aplikacje na smartfony potwierdzające posiadanie przez ucznia legitymacji.

 

Szefowa MEN zwracając się do nauczycieli mówiła o kolejnej podwyżce ich wynagrodzeń - od 1 stycznia 2019 r. - Nauczyciele naprawdę zasługują na wszystko, co najlepsze - podkreśliła. - To są znaczne podwyżki. W ciągu roku i 9 miesięcy nauczyciele średnio otrzymają podwyżki 1000 zł, a już za trzy lata będą mieć za wyróżniającą pracę bardzo duże dodatki - zapowiedziała.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie