Horała chce przenieść pomnik twórcy Gdyni. "Kwiatkowski w roli odźwiernego pizzerii"

Polska
Horała chce przenieść pomnik twórcy Gdyni. "Kwiatkowski w roli odźwiernego pizzerii"
Polsat News

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdyni, poseł PiS Marcin Horała zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa wyborczego będzie chciał przenieść pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego w inne miejsce. Według niego, pomnik Kwiatkowskiego, uznawanego za twórcę Gdyni, stoi w niegodnym miejscu.

Horała mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że obecna lokalizacja monumentu była wśród czterech "symboli władzy Wojciecha Szczurka (obecny prezydent Gdyni)", które - w zainicjowanej przez posła PiS ankiecie - oceniali mieszkańcy Gdyni.

 

Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni znajduje się przed Centrum Handlu i Biznesu przy ul. 10 lutego.

 

Lokalizację tę Horała określił jako "Pomnik Kwiatkowskiego w roli odźwiernego w pizzerii" i jest ona, jego zdaniem, jednym ze "smutnych symboli tego, jak wyglądają rządy w Gdyni".

 

- Bo najpierw w miejscu, gdzie był skwer, gdzie ten pomnik był odpowiednio wyeksponowany i gdzie był teren zielony dla mieszkańców, powstało centrum handlowe. Pomnik został przeniesiony. Rzekomo miał być przeniesiony w godne miejsce, tymczasem się okazało, że stoi między jednym a drugim wejściem do lokalu handlowo-usługowego, gdzie najpierw był sklep, a teraz pizzeria. W czasie np. urodzin Gdyni 10 lutego stoją marynarze, są składane kwiaty, są przemówienia, a z boku np. pani z siatkami idzie sobie w sklepie spożywczym zrobić zakupy. Tak nie powinno być - ocenił poseł.


"Niegodne miejsce"


Zdaniem Horały, Gdynia należy do niewielu miast, które mogą się poszczycić tym, że mają tak "jednoznacznego, jednoosobowego" twórcę, jakim w przypadku miasta nad Bałtykiem jest wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz minister skarbu II RP.

 

- Pomnik Kwiatkowskiego jest dziś w niegodnym miejscu, w niegodnych okolicznościach. Trzeba go po prostu przenieść. O tym najlepiej, gdzie będzie godnie wyeksponowany, niech zdecydują mieszkańcy w konsultacjach społecznych - dodał polityk PiS.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie