Mija setny dzień głodówki Ołeha Sencowa. Jego stan jest bardzo zły

Świat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

"O. Sencow głoduje od 100 dni. To straszna liczba. Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Domagamy się od FR (Federacji Rosyjskiej) niezwłocznego uwolnienia Ołeha" - napisała na Twitterze rzeczniczka MSZ Mariana Beca.

 

"Zwracamy się do naszych partnerów i organizacji międzynarodowych o wzmożenie nacisków na FR w celu uwolnienia Sencowa oraz uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych w FR" - dodała w kolejnym wpisie.

 

Domaga się uwolnienia rodaków z rosyjskich więzień

 

Sencow rozpoczął głodówkę 14 maja i prowadzi ją, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień kilkudziesięciu swoich rodaków. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły.

 

Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

 

Pozew przeciwko Moskwie

 

W związku z sytuacją ukraińskich więźniów w Rosji Kijów złożył niedawno pozew przeciwko Moskwie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Władze Ukrainy powiadomiły o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie