Ołeh Sencow w stanie "przedkrytycznym"

Świat
Ołeh Sencow w stanie "przedkrytycznym"
en.wikipedia.org/Antynomon/CC BY SA 4.0

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który od trzech miesięcy prowadzi głodówkę w kolonii karnej na dalekiej północy Rosji, określił swój stan jako "przedkrytyczny" - oświadczyła rosyjska obrończyni praw człowieka Zoja Swietowa. Aktywistka spotkała się z Sencowem we wtorek; zgodę na widzenie wydały rosyjskie służby penitencjarne - poinformowały ukraińskie media, powołując się na media rosyjskie.

 

- Lekarze kolonii karnej, do których Sencow ma zaufanie, robią co mogą, ale niczego nie prognozują. Adwokat (Sencowa) mówił, że podawane są mu kroplówki i preparaty odżywcze, które przyjmuje, ale nie jest to w stanie uratować mu życia - powiedziała Swietowa.

 

Aktywistka przekazała, że Sencow nie zamierza przerywać swojego protestu, a jego celem - jak mówiła - wciąż pozostaje uwolnienie Ukraińców, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

 

Sencow pochodzi z Krymu i został zatrzymany niedługo po aneksji półwyspu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Reżyser rozpoczął protest głodowy 14 maja.

 

PAP

jm/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze